Sezer'in özel uçağındaki er

  • Giriş : 05.09.2006 / 00:00:00

Çankaya'dan terhis olan eri GAP uçağıyla İstanbul'a ailesine götürdü.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Cumhurbaşkanı Sezer, Çankaya Köşkü'nün bahçesinde sabah yürüyüşü yaparken, mıntıka temizliğine çıkmış bir erle karşılaştı. "Merhaba asker" diyen Sezer, Muhafız Alayı'ndaki ere nereli olduğunu ve terhisine ne kadar kaldığını sordu.

Terhis gününü sordu

Hazır ola geçen er, İstanbullu olduğunu ve üç gün sonra terhis olacağını söyledi. O gün programı gereği kendisi de İstanbul'a gidecek olan Cumhurbaşkanı Sezer, ere "Ailene kavuşmak istiyor musun" diye sordu.

Sürpriz hazırladı

"Evet Cumhurbaşkanım" yanıtını alınca, Sezer ere ve ailesine bir sürpriz yaptı. Terhis olduğu gün eri de yanına alıp GAP uçağıyla İstanbul'a götürdü. Uçakta er, Sezer'e "Onur duydum" dedi.

Terhise üç gün kala 'Başkomutan' sürprizi

Cumhurbaşkanı Sezer, Çankaya Köşkü'nün bahçesinde tanıştığı tezkere almasına üç gün kalan İstanbullu askeri, bir sürpriz yaparak GAP uçağıyla ailesine kavuşturdu.

Çankaya Köşkü'nde yaşanan bir olay Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in "asker" hassasiyetini ortaya çıkardı. "Başka ülkelerin güvenlik sorunlarını çözmek bizim görevimiz değil. Bize kimse destek vermezken, başkasının güvenliğini sağlamak bizim görevimiz değil" diyerek Türk askerinin Lübnan'a gönderilmesine karşı çıkan Sezer'in asker hassasiyetini ortaya koyan ilginç şöyle gelişti:

Hemen talimat verdi

Bir süre önce Çankaya Köşkü içinde sabah yürüyüşüne çıkan Cumhurbaşkanı Sezer, Köşk'ün bahçesinde mıntıka temizliği yapan ve ağaçların arasında bulduğu bir kola kutusunu alarak çöpe atan bir askeri gördü ve yanına çağırdı. Muhafız Alayı'nda görevli er, Cumhurbaşkanı ile karşılaşmanın şaşkınlığı ile yanına giderek selam verdi. Askere nereli olduğunu ve terhisine kaç gün kaldığını soran Sezer, "İstanbulluyum, üç gün sonra terhis oluyorum Sayın Cumhurbaşkanım" yanıtını aldı. Karşısında hazır ol vaziyette duran askere "Ailene kavuşmak ister misin" diye soran Cumhurbaşkanı, "evet' yanıtını alınca bir şey söylemeden yürüyüşüne devam etti. Erin tezkere alacağı gün GAP uçağı ile İstanbul'a gidecek olan Sezer, Muhafız Alayı Komutanı'na talimat vererek, terhis belgesini hazırlattı. O gün Sezer, sürpriz yaptığı eri yanına alarak Cumhurbaşkanlığı'na ait GAP uçağı ile İstanbul'a götürdü.

ERİN İSMİ AÇIKLANMADI

Ancak Cumhurbaşkanı Sezer reklamı sevmediği için olay Çankaya Köşkü'nde gizli tutuldu. Sır gibi saklanan bu olayla ilgili SABAH'ın sorusunu yanıtlayan bir Cumhurbaşkanlığı yetkilisi, "Köşk'te bu türden insani gelişmeler sık sık yaşanır. Sayın Cumhurbaşkanı da eşleri de çok sıcak insanlar. Ama bunların reklam malzemesi gibi kamuoyuna yansıtılmasını istemiyorlar" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious