Sezer'li son MGK yarın toplanacak

  • Giriş : 09.04.2007 / 00:00:00

Başbakan Erdoğan'ın programı nedeniyle öne çekilen yarınki Milli Güvenlik Kurulu'na, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer son kez başkanlık edecek.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Milli Güvenlik Kurulu'nun (MGK) yarınki toplantısına, görev süresi 16 Mayıs'ta sona erecek olan Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer son kez başkanlık edecek.
Başbakan Erdoğan'ın programlarının yoğunluğu nedeniyle öne çekilen MGK'nın yarınki toplantısı Cumhurbaşkanı Sezer'in Kurul üyelerine veda edecek olmasıyla da farklı bir nitelik taşıyacak.

Görev süresi 16 Mayıs'ta sona erecek olan Cumhurbaşkanı Sezer'in, son toplantı olması nedeniyle Kurul üyelerine veda etmesi bekleniyor. 2 ayda bir toplanması nedeniyle MGK, 16 Mayıs'tan önce bir kez daha toplanmayacağı için yarınki toplantı Sezer'in son toplantısı niteliği taşıyor. Yarınki toplantıdan sonra 2 ay sonra gerçekleştirilecek ilk toplantıya 16 Mayıs'ta Sezer'den görev devralacak 11'inci Cumhurbaşkanının başkanlık etmesi bekleniyor.

Toplantıda Kurul üyelerinin de Cumhurbaşkanı olarak başkanlık edeceği son toplantı olması nedeniyle Sezer'e teşekkürlerini sunacakları belirtiliyor. Ancak Kurul gündeminde son toplantı nedeniyle özel bir tören programı bulunmuyor.

Öte yandan, cumhurbaşkanlığı seçiminin Anayasa'da öngörülen 4 tur sonunda tamamlanması durumunda 16 Mayıs'ta görevi yeni cumhurbaşkanına devredecek olan Cumhurbaşkanı Sezer, toplantıya son kez başkanlık edecek.

Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, ilk kez 30 Mayıs 2000'deki Milli Güvenlik Kurulu toplantısına başkanlık etmişti.

Ecevit'e anayasa kitapçığı fırlattığı toplantı, Sezer'li MGK'ların unutulmaz anlarından biri olarak hafızalara kazındı.

Sezer, Cumhurbaşkanlığı döneminde AK Parti hükümetinin çıkardığı yasalara karşı elde ettiği veto rekoruyla anılacak.

Sezer, son MGK'dan üç gün sonra, 13 Nisan'da İstanbul'da Harp Akademileri'nde kurmay subaylara da Cumhurbaşkanı olarak son kez hitap edecek.

BARZANİ'NİN AÇIKLAMALARI

İç ve dış tehdit değerlendirmesi yapılacak olan MGK'da gündemi IKDP lideri Barzani'nin son açıklamalarının belirlemesi bekleniyor. Kurul'da Barzani'nin açıklamaları çerçevesinde Irak konusu ele alınırken Barzani'nin açıklamalarına yanıt verileceği de belirtiliyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious