Sezer'e sitem

  • Giriş : 25.03.2007 / 00:00:00

Gönül de Sezer’i eleştiren bakanların arasına katıldı

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Çankaya seçimleri yaklaştıkça hükümet ile Köşk arasındaki gerilim tırmanıyor. Ilımlı açıklamalarıyla tanın Savunma Bakanı Gönül de Sezer’i eleştiren bakanların arasına katıldı.

SEZER İLE GÖNÜL, ASKER ARKADAŞI ÇIKTI HABERİ İÇİN TIKLAYIN

Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, AK Parti Bolu İl Başkanlığının 5. Danışma Meclisi Toplantısına katılmak için Bolu’ya gelen Milli Savunma Bakanı Gönül, kaldığı otelde basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Sohbet sırasında Ankara’ya yeni bir havalimanının yapıldığını anımsatan Bakan Gönül, ”Devletten bir kuruş çıkmadan yapıldı. Ankara’nın vitrini, başkentin vitrini. Açılışına sayın Cumhurbaşkanı gelmedi. Tek telgraf göndermedi. Hiçbir gazetede doğru dürüst yer almadı. Ama o yepyeni bir kuruş sarf etmediğimiz meydanda bir merdiven çökseydi, inşaat sonuçta 500 dönümlük bir kapalı alan, merdiven çökebilir o hemen havadis olurdu” dedi.

TÜRK ASKERİNİN PLANLANANLAR DIŞINDA FAALİYETİ YOK

Bir gazetecinin Türk askerinin Kuzey Irak’ta olduğuna ilişkin iddialar bulunduğunu söylemesi üzerine Bakan Gönül, Irak Kürdistan Demokratik Partisi (IKDP) lideri Mesut Barzani’nin açıklamalarını İçişleri Bakanlığı ve Genelkurmayın yeterince incelediğini belirtti.

Bakan Gönül, “Biz her ne kadar Irak merkezi hükümetini muhatap alıyorsak da elbette Irak’tan yükselecek ve çıkacak her sesi dikkate alıyoruz. Dışişleri Bakanlığımız ve Genelkurmay bunları inceliyor. Türk askerinin planlanan faaliyetleri dışında herhangi bir faaliyeti yoktur” diye konuştu.

Bakan Gönül, AK Parti Bolu İl Başkanlığının 5. Danışma Meclisi Toplantısında yaptığı konuşmada da daha önceki yıllarda, üniversitede okuyan özellikle son sınıf öğrencileri arasında yapılan bir anketin, öğrencilerin çoğunun yurt dışına gitmeyi tercih ettiğini ortaya koyduğunu söyledi.

Ankete göre, öğrencilerin yüzde 87’sinin imkan bulması halinde yurt dışına giderek çalışmayı düşündüğünü belirten

Bakan Gönül, şöyle konuştu: “Düşünün bu ülkenin istikbalini emanet edeceğimiz gençlerimizin yüzde 87’i öyle bir ümitsizliğe düşmüş ki yurt dışına gitmek istiyor. Durum bu haldeydi. Bir gazetenin yaptığı ankette, yüzde 87’si yurt dışına gidiyorum diyen gençlerin oranı yüzde 17’ye düşmüştür. Aradaki farka bakınız. Demek ki memlekete bir moral gelmiş, memleketimize bir yükselme duygusu gelmiş ve bu duyguyla insanlarımızın maneviyatı yükselmiştir.”

Kendilerinden önceki iktidarın DSP, Anavatan Partisi ve MHP’den oluşan bir koalisyon hükümeti olduğunu söyleyen Bakan Gönül, şunları kaydetti:

“Hani bir laf vardı, ’beş benzemez’ diye, ama birbirlerine benzediler. Ben geçen meclis döneminde meclis başkan vekiliydim. DSP ile MHP’de yan yana otururdu. Bakardım muhabbetlerinden geçilmiyor, öyle birbirlerini seviyorlar ki! Hep içimden şöyle geçerdi. Ben gençlik yıllarımda Emniyet Genel Müdürlüğü yaptım. 1977-1980 yılları arasında da Ankara Valisi’ydim. Ömrüm soldaki gençlerle sağdaki gençlerin birbirlerini öldürmesin diye teyakkuzla geçti. Hep içimden geçirirdim ki peki bana ne şeyiniz vardı, madem muhabbet içerisindeydiniz birbirinizle.”

Toplantıda AK Parti Bolu milletvekili Mehmet Güner ve AK Parti Bolu İl Başkanı Fatih Metin de partinin çalışmaları hakkında partililere bilgi verdi.

Milli Savunma Bakanı Gönül’ün konuşmasının ardından toplantı basına kapalı olarak devam etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious