Sezeryan doğumlarda ölüm riski 3 kat artıyor

Sezeryan doğumlarda ölüm riski 3 kat artıyor.10551
  • Giriş : 22.02.2006 / 00:00:00

Sezaryenle doğum yapan kadınlarda ölme riski, normal yolla doğum yapanlardan 3 kat fazla.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Öğretim Üyesi Prof. Dr. Murat Yurdakök, yaptığı açıklamada sezaryenin basit bir ameliyat olmadığını ve bu yöntemle yapılan doğumun, yeni doğan bebeğin sağlığını önemli derecede etkileyebileceğine dikkat çekti. Tıbbi bir zorunluluk olmadığı sürece normal doğumun tercih edilmesinin anne ve bebeğin sağlığı açısından daha iyi olduğunu vurgulayan Yurdakök, sezaryenle doğum yapan kadınlarda ölme riskinin, normal yoldan doğum yapanlardan 2-3 kat fazla olduğunu kaydetti. Yurdakök, ABD'de tıbbi bir neden olmaksızın sezaryenle doğum yapmak isteyen gebe kadınlardan her yıl yaklaşık 140'ının yaşamını yitirdiğini söyledi.

Normal yolla doğum yapan kadınların kısa süre içinde kalkıp dolaşabilmelerine karşılık, sezaryenle doğum yapanlar karın ameliyatı geçirdiklerinden hemen beslenip su içemeyeceklerini ifade eden Yurdakök; "Yara enfeksiyonu ve şiddetli Ağrı gibi komplikasyonlar gelişebilir, bağırsaklara ve mesaneye yapışıklıklar, sonraki gebelikte plasentanın tutunmasıyla ilgili

sorunlar görülebilir'' şeklinde konuştu.

Sezaryenle doğan bebeklerin yüzde 1.5 oranında ameliyat bıçağı ile yaralanma riski ile karşı karşıya kaldığını belirten Yurdakök, anneye verilen anestetik maddelerin de bebeğe geçtiğine dikkat çekti. Yurdakök, ameliyatın uzun sürmesi halinde bebeğin bu ilaçlardan daha fazla etkileneceğini ve beynindeki solunum merkezlerinin baskılandığı için oksijensiz kalacağını söyledi. Yurdakök, sezaryenle doğanlarda akciğer sorunlarının sıklığının normal yolla doğanlardan 5-6 kez fazla olduğunu kaydederek, anneleri doğum ağrıları çektikten sonra sezaryenle doğan bebeklerde bu oranının yarı yarıya azaldığını kaydetti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious