Sezon bitti, oteller kapanıyor

  • Giriş : 14.11.2006 / 00:00:00

TURİZM sezonunun sona ermesiyle birlikte oteller birer birer kapanmaya, çalışanlarını da işten çıkarmaya başladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Bu ay işsiz kalacakların sayısı 100 bin olarak tahmin edilirken, sektör temsilcileri, bu rakamın Aralık'ta 150 bini bulacağını söyledi.

Bu yıl 8 milyon turist hedefleyen, yaz aylarındaki kötü gidişat nedeniyle bu rakama ulaşılması hayal olan Antalya'da turizmciler kış sezonu için otellerini kapatmaya, personeli de işten çıkarmaya başladı. Oteller, personelin büyük bölümüne, ‘Önümüzdeki sezon görüşmek üzere' diyerek yollarını ayırıyor. Bazı oteller ise yarım maaş sistemi ile çalışanlarına veda ediyor. Kış sezonu için umut ışığı göremeyen turizmciler, kapalı kalmayı tercih ediyor. Bir süre önce Rixos Oteller Zinciri, ilk kez bölgedeki bazı otellerini kış sezonunda kapatma kararı aldı, ancak sayısını açıklamadı. Ardından, Antalya'nın ilk şehir otellerinden Club Hotel Sera, 20 yıldır ilk kez kış sezonunda kapatacağını açıkladı. Genel Müdür Yardımcısı Fırat Tuna, “Dönemin Valisi Bahattin Güney'den oteli bir yıl boyunca açık tutan kurum olarak şilt almıştık. Bu yıl dayanamıyoruz. Gidişat kötü olduğu için kapatıyoruz” dedi.

MART'A KADAR KAPATTIM

Kayı Group Yönetim Kurulu Başkanı Talha Görgülü, bu yıl ilk kez üç oteli kışın açmayacağını duyurdu. Turizmci Görgülü, “Biz devletten para, karşılıksız kredi istemiyoruz. Benim rekabet gücümü elimden almasın, yeter. Onun için üç otelimi Mart'a kadar kapattım, doldurmak adına ucuza satmamak için. İşadamının gücü bir yere kadar yetiyor. Nereye kadar dayanacaksınız, yoksa siz komple batacaksınız” diye konuştu. Görgülü, bu yıl çok sayıda otelin el değiştireceğini ileri sürerek, “Şu anda Hollanda'da, Türkiye'ye en çok turist gönderen üç tur operatörü iflas etti” dedi.
Sektörün sıkıntılarını Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a anlattıklarını belirten Talha Görgülü, “Sayın Başbakan ile konuştuktan sonra şevkle çıkıyoruz. Sonuçta sıfıra sıfır, elde var sıfır. Konaklama vergisi geliyor, KDV duruyor, telif hakları meselesi tam bir k?bus. Konuşurken çok farklı konuşuyorlar. Şok geçirir gibiyim. Turizme önem veriliyor gibi gösteriliyor ama verilmiyor. Belki kendilerinin doğru yaptıklarını sanıyorlar. Doğruyu konuşmuyorlar” diye konuştu.

140 OTEL KAPANIYOR

Akdeniz Turistik Otelciler Birliği (AKTOB) Başkanı Osman Ayık, “Bölgedeki 170 beş yıldızlı otelden 140'ı kapanıyor. 150 bin dolayında personel çıkartılıyor” açıklamasını yaptı. Bunun resmi rakamlar olmadığını, tahmini verileri içerdiğini kaydeden Ayık, şunları söyledi: “Kemer'in Beldibi Beldesi'nde 20 bin yatak kapasitesi var. Kışın çalışacak yatak sayısı 4 bini bulmuyor. Yani yüzde 80'i kapanıyor. Kemer de aynı. Belek'te birçok tesis kapanıyor ki kışın çalışmaya en yatkın tesisler Belek'te. En az etkilenen Kundu- Lara bölgesi gibi görünüyor. Manavgat ve Alanya'da da durum farklı değil. Tesislerin 4'te 3'ü kapanıyor. Bunun önlemi belli. Turizmi 12 aya yaymak istiyoruz. Yazın bölgemize ayda 1 milyon 500 bin misafir geliyor. Kışın ise 100- 200 bin arasında değişiyor. Kışın gelenlerin sayısını turizmi çeşitlendirerek artırdıkça, kapanan otel sayısı az olacaktır. Bu uzun vadeli bir hedeftir.”

PRİMLERDE İNDİRİM

Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkanı Ahmet Barut ise sektöre devletin sahip çıkmasını istedi. “Kışın kapanan otellerin olması doğal. Çünkü ağırlıklı olarak Antalya, deniz- kum- güneş turizminin yapıldığı bir bölge. Bu sayının son dönemde biraz fazlalaştığını görüyoruz” diyen Barut, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Bunun ana sebebi maliyetlerin artması ve talebin azalması. Bunun için kış turizminin tekrar artılarıyla, eksileriyle planlanması gerekli. Antalya'da bu kadar golf sahası ve Futbol tesisi var. Kış turizmine yönelemiyoruz. Satış fiyatlarının çok düşük olması, otellerin zarar etmesine neden oluyordu. Bu nedenle çok sayıda otel, bu kışı kapalı geçirmeye karar verdi. Ayrıca kışın kış turizmi istiyorsak, bir parça destek olmalıyız. Bunu Maliye Bakanlığı'na önerdik. Kışın otellerde çalışan personelin sigorta primlerinde indirim yapılmasını istedik. Karar çıkmadı. Umarım yeni dönemde bu önerimiz dikkate alınır.”

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious