'Sfır' avroya uçak bileti

'Sfır' avroya uçak bileti.6370
  • Giriş : 27.09.2006 / 00:00:00

Merkezi Almanya'da bulunan Germanwings avayolu şirketi, dördüncü kuruluş yıldönümünü kutlamak amacıyla 444 bin 444 bileti vergiler hariç ''sıfır'' avrodan başlayan fiyatlarla piyasaya sunacak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Grmanwings, daha önce bu şirketle yolculuk gerçekleştirmiş müşterilerine e-mail yoluyla mektup göndererek kampanyasını duyurdu. Germanwings, mektupta 20 Ekim 2006 ile 31 Ocak 2007 tarihlerinde, Germanwings'in uçuş gerçekleştirdiği Avrupa'daki tüm uçuş noktaları için toplam 444 bin 444 bileti ''sıfır'' avrodan başlayan fiyatlarla dağıtacağını açıkladı. Mektupta, ''Dördüncü yıldönümümüzde bize katılın. Bugün (çarşamba) saat 17.00'den itibaren 444 bin 444 ozel bilet mevcut... Bileti kapın ve uçun'' denildi.

Açıklamada, kampanyanın Almanya ve Avrupa'nın tüm uçuş noktalarını kapsadığına da yer verildi.

Germanwings'in sefer yaptığı şehirler ve havaalanları arasında Antalya, Ankara Esenboğa, İstanbul Sabiha Gökçen ve İzmir Adnan Menderes havalimanları da bulunuyor. Bu havaalanlarından Almanya'nın Köln/Bonn, Stuttgart, Berlin Schönefeld ve Hamburg'a seferler düzenleniyor.

LOW COST CARRIER
Havacılık sektöründe ''low cost carrier'' olarak tanımlanan ''ucuzcu havayolu şirketleri'', genellikle internet siteleri aracılığıyla kimi zaman 0,01 avrodan başlayan fiyatlarla uçak bileti satıyor. Kademeli olarak 11, 21, 31 avrodan satılmaya devam edilen, uçak seferinde son anda seyahat planlayarak, bilet satın alanlar 300 avroya kadar ödemek zorunda kalıyorlar. Şirketler, yaklaşık 3 saatlik bir uçuşta uçağın tüm koltuklarını ortalama 150 avrodan sattıkları durumda kar edebildiklerini bildiriyorlar.

Bu uçaklarda, hiç bir ikram verilmiyor. Yolcular, su, meşrubat, sıcak içecek gibi tüm ürünleri parayla satın almak zorunda kalıyorlar. Bu kategorideki bazı havayolu şirketleri ise el bagajı dışındaki tüm bagajlardan ekstra ücret tahsil ediyorlar. Ucuzcu havayolu şirketleri mümkün olduğu kadar çok yolcu taşıyarak, sefer başına ciroyu artırabilmek için, koltuk aralarını mümkün olduğu kadar dar tutup, uçağa fazla sayıda koltuk koyuyorlar.

Avrupa'da en çok tanınan ucuzcu havayolu şirketleri arasında Germanwings'in yanı sıra Easyjet ve Rynair bulunuyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious