SGK, 133 bin sigortasızı böyle tespit etti

SGK, 133 bin sigortasızı böyle tespit etti.8052
  • Giriş : 20.01.2009 / 09:48:00

Kayıtdışıyla mücadele kapsamında bankalardan PTT'ye, noterden GSM operatörlerine ve okullara kadar pek çok kurumla işbirliği yapan SGK, 133 binin üzerinde kayıtdışı çalışan tespit etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Kayıtdışıyla mücadele kapsamında bankalardan PTT'ye, noterden GSM operatörlerine ve okullara kadar pek çok kurumla işbirliği yapan Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), 133 binin üzerinde kayıtdışı çalışan tespit etti

Bankalar, şubelerinde hesap açtıran, kredi çeken, internet ve telefon bankacılığını kullanan tüm müşterilerinden meslek bilgisi ve açık iş adresi istedi. Alınan bilgiler SGK'ya gönderildi. Elindeki sigortalı kayıtları ile bankalardan gelen bilgileri karşılaştıran SGK, bir ayda 117 bin 638 kayıtdışı çalışan tespit etti. SGK, şimdi öğrenciler aracılığıyla okullardan gelen 15 milyon velinin kayıtlarını inceliyor.

16 kurumla işbirliği

SGK'nın kayıtdışı istihdamı önlemek için 16 kurumla yaptığı işbirliği sonuçlarını vermeye başladı. SGK, hazırladığı yasal düzenlemeyle bankalar ve kamu idarelerinin, işlem yaptıkları kişilerin kimlik ve mesleki bilgilerini almasını ve bu bilgileri kendilerine göndermesini zorunlu hale getirmişti.

SGK, kurumlardan gelen meslek bilgileri ve TC kimlik numaralarını kendi kayıtlarıyla karşılaştırarak, çalışıyor gözüktüğü halde sigorta tescili yapılmamış olanları tespit etti. İlk aşamada, bankalardan gelen bilgiler çapraz kontrole tabi tutuldu. Sadece geçen ekimde banka şubelerinde işlem yaptıranlara ait bilgilerin incelenmesi sonucunda 117 bin 638 kişinin kayıtdışı olarak çalıştığı belirlendi. SGK, bu kişiler için resen tescil işlemi başlattı.

Otellerden 6 bin kayıtdışı

İçişleri Bakanlığı'ndan Kimlik Bildirimi Kanunu'nun uygulaması kapsamında, Sağlık Bakanlığı'ndan ise gıda sektöründe çalışanlara yapılan muayenelerde (portör muayene) elde edilen bilgilerin gelmesiyle toplam 16 bin sigortasız çalışana daha ulaşıldı.

Bu kapsamda, Sağlık Bakanlığı'nca aktarılan bilgilerden 10 bin, İçişleri Bakanlığı'nın özellikle otellerde konaklayan ve çalışanlara ilişkin polise yapılan bildirimlerden elde ettiği verilerden ise 6 bin kişi tespit edilerek kayıt altına alındı.

Milliyet

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*