SGK ile eczacılar henüz anlaşamadı

SGK ile eczacılar henüz anlaşamadı.16898
  • Giriş : 16.01.2009 / 11:43:00

Sosyal Güvenlik Kurumu ile Eczacılar arasındaki anlaşmazlık sürüyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

SOĞUK SAVAŞA SÜRÜYOR

Sağlık sektörünün tarafları Sosyal Güvenlik Kurumu'nun aldığı kararlara sessiz kalıyor.

Eczacılarla SGK arasında anlaşmazlık konularından biri olan muayene katkı paylarının tahsilinde ortaya konan çözüm özel hastane işletmecileri için sürpriz oldu. Hastaların özel hastanelere gitmesini önlemeye yönelik 1 Ekim 2008'de çıkarılan muayene katkı payı artık muayene olunan özel hastaneye ödenecek.
Sağlıkta dönüşümü tek başına gerçekleştirmeye çalışan SGK, sektörün tüm taraflarını toplamadan yaptığı atılımlar yeni problemleri ortaya çıkarıyor.

Hastalıkların teşhis ve tedavisini gerçekleştiren doktorlar, ilacı temin eden eczacılar, özel hastaneler, ilaç firmaları SGK'nın hizmet aldığı sağlık sektörünün oyuncuları. Ek olarak kamuda da Sağlık ve Maliye Bakanlığı bulunuyor.

MASAYA OYUNCU ARANIYOR

SGK-TEB anlaştı haberlerine üzerine eczacılar, TEB'e tepki gösterdi. Uzlaşıldığı ileri sürülen konulardan hiçbirini TEB kabul etmiyordu. Bazı eczacılar, “ madem bu şartlar kabul edilecekti niye vatandaşla karşı karşıya geldik, tepkileri üzerimize çektik. Niye miting yaptık? Diyerek tepkilerini dile getirdi. TEB, oda başkanlarını topalarak SGK'nın tekliflerini değerlendirdi. İddiaya göre; TEB'e pazartesiye kadar süre veren SGK, anlaşma sağlanamaması durumunda e-sözleşmeyi devreye sokacağını belirtti. SGK, bir daha problem yaşamamak için protokol süresini 3 yıla çıkarmaya çalışıyor.

Uzmanlar,TEB'e problemlerin kalıcı çözümü için sektörün diğer temsilcilerini davet ederek anlaşma masasına oturmasını tavsiye ediyor.Taraflara 2 şubatta sona erecek anlaşmanın en az 15 gün daha uzatılarak 'zaman baskısının' ortadan kaldırılmasının daha sağlıklı kararlar alınmasında etkili olacağı tavsiye edeiliyor. SGK'da “vatandaş ilaçsız kalırsa korkusu”, Çalışma Bakanlığı'nda “seçim baskısı”, TEB'de “üyelere ne derim sıkıntısı” var

İNDİRİM YAPMAYINI PROVİZYONDAN ÇIKARIN

İlaçlarının reçete edilmesi için her türlü yolu deneyen, bunun için iyi bütçeler ayıran ilaç firmaları gündemdeki anlaşmazlıkların çözümünde sessizliğini bozmuyor. İlaç sektörünün savunması ise tepe örgütlerinin bulunmadığını yönünde.
Vatandaşın ilaçsız kalmasına sebep olacak anlaşmazlık maddelerinden olan kamu iskontosunda eczaların bir tepkisi de ilaç firmalarına. Firmalar, SGK'nın protokolüne imza atmağı için kamu iskontolarını yapmayabiliyor. Eczacılar, kendilerini sıkıntıya sokan bu uygulamaya karşı SGK'nın provizyon sisteminde hemen değişiklik yaparak iskonto yapmayan firmanın ilacının ödemeden çıkarılmasını istiyor.

Yüzde 11 kamu iskontosu olan ilaçta firmanın bu iskontoyu vermemesi halinde, eczacı, SGK'nın provizyon sisteminde indirimli görüldüğü için %11 zarar ediyor. Eczacılar hastalarına “bu ilaçta zarar ediyorum veremem” demiyor.

BAŞBAKANA RAĞMEN ÇÖZÜMSÜZLÜK

30 Haziran 2008'de yapılan anlaşmayla kamu iskontosu anlaşmazlığı ortadan kaldırılmıştı. Firmalar, indirimini yüzde olarak değil, 'YTL' olarak verecekti. Sağlık Bakanı ve Maliye Bakanı'nın da imzaladığı anlaşmayı Başbakan Recep Tayyip Erdoğan açıklamıştı.

Bu olayın ardından ilaç firmalarının lobi yaptığı, parasal indirime razı olmadığı iddiaları ortaya atıldı. Çalışma Bakanlığı altı aydır gündemde olan ve hastaları ilaç alamama durumuna kadar getiren problemi çözemedi.

Ne TEB ne de kamu yetkilileri protokolün neden uygulanmadığı konusunda kamuoyunu aydınlatıcı bilgi vermekten kaçınıyor. Protokole imza atan bakanlarda eleştirilere kulak tıkıyor.

YÜZDE 5 YÜZDE 95'e GALİP

İlaçta çifte fiyata sebep olan kamu iskontolarının kaldırılarak fiyatların düşürülmesini istemeyen firmalar, SGK'ya % 50'yi geçen oranlarda indirim bile yapabiliyor. İlaç firmalarının fiyat düşürmek istemeyişlerinin sebebi olarak; firma perakende satış fiyatı üzerinden indirim yaptığında alacağı zam oranının azalması gösteriliyor. Şirketin “A” ilacının etiket fiyatı 26 TL. Bu ilacın %95'ini alan SGK'ya yüzde 50 indirimli olarak 13 TL'den veriyor. Firma etiket fiyatını SGK fiyatına indirirse alabileceği zam da azalmış oluyor. Firma bir anlamda kendini koruma altına alıyor.

SAĞLIK BAKANLIĞI NE YAPIYOR?

Ürünlerinde fiyat farkı çıkmasın, satışlar düşmesin diye fiyat rekabetine giren firmaların ilaç fiyat kararnamesine uymaması eczaların dile getirdiği bir problem. Kararnameyi çıkaran, fiyatları belirleyen Sağlık Bakanlığı eczacıları korumaya yönelik tedbir almıyor. Kararnamede, firmaların fiyat indirimine, 45 günlük geçiş süresini beklemeden, eczacının raf zararını karşılamak şartıyla izin veriliyor. Ancak, kararnamede bu zararı karşılamayan firmalara karşı bir yaptırım bulunmuyor. Bakanlık, bu firmalara ne yapılacağını soran eczacıya 'tazıya tut, tavşana kaç' der tarzda “Firmaları mahkemeye verin” diyor.

SAMANYOLUHABER

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*