SGK'da fatura incelemeleri şeffaflaşıyor

SGK'da fatura incelemeleri şeffaflaşıyor.8052
  • Giriş : 27.06.2009 / 15:07:00

Ankara Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü, hastanelerin fatura ödemelerine yaptıkları itirazları ve fatura incelemelerini şeffaflaştırıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Örnekleme yöntemiyle hastane faturalarını inceleyen ve ödemeler yapan il müdürlüğü, ödemelere yapılan itirazların hastane yetkilileri ile birlikte değerlendirildiği tüm toplantıların ses ve görüntülerini kamera kayıt altına alacak.

SGK İl Müdürü Ali Pekten, Ankara İl Müdürlüğü olarak 2008 yılında yaklaşık 4,2 milyar TL (4,2 katrilyon) sağlık ödemesi yaptıklarını, bu kadar büyük miktarlarda ödeme yapan bir kurumda her şeyin şeffaf ve kayıt altında olması gerektiğini söyledi. Hastane ödemelerinde çok ciddi kesintiler olabildiğini ve bu kesintilere yapılan itirazlarda gergin ortamlar oluşabildiğine değinen Pekten, "Bazen de hakaretlere varacak düzeyde tartışmalar olmakta hem personel hem de hastane yetkilileri huzursuz olabilmektedir. Bununla birlikte bizim çalışanımızdan da kaynaklanan istenmeyen durumlar doğabilmektedir. Tarafların karşılıklı itham ve iftiralarını önlemek ve vatandaşlarımıza en iyi hizmeti sunabilmek ve kendimizi de sorgulamak amacıyla böyle bir uygulama başlattık." dedi.

UYGULAMA EN ÇOK PERSONELİ MEMNUN ETTİ

İstişarelere önem verdiğini belirten İl Müdürü Ali Pekten, hastaneler, tıp merkezleri gibi sağlık kuruluşları ile periyodik olarak ayda bir kez bir araya geldiklerini hatırlattı. Pekten, devlet, özel sektör ve üniversiteler ile hastane, tıp merkezi, dal merkezi gibi kuruluşların üst düzey yöneticileri, başhekimleri, dekanları ve sivil toplum kuruluşlarıyla bugüne dek 8-10 kez toplantı yaptıklarını anlattı. Pekten, bu toplantılardan elde ettikleri sonuç ve kendi personelinden işittikleri hususların başında hep kesintilere yapılan itirazlarda yaşanan sorunlar olduğunu tespit ettiklerini kaydetti. Tıbbi anlamda farklı bakışlardan dolayı hastane hekimleri ile kendi doktorları arasında gergin ortamlar sıkça yaşanabildiğini ifade eden Pekten, gerek sorunların tespiti ve çözümü noktasında sağlıklı karar verilebilmesi gerekse tatsız ve istenilmeyen durumların yaşanmaması için bu uygulamayı başlattıklarını ifade etti. Ali Pekten bu uygulamadan en çok personelin mutlu olduğunu vurguladı.

Pekten'in verdiği bilgiye göre, yaklaşık 1,5 yıl önce kurulan İl Müdürlüğü'nün halen dördü sağlık merkezi olmak üzere 26 Sosyal Güvenlik Merkezinde faaliyetlerini sürdürüyor. Aynı zamanda güneydoğuda dahil olmak üzere 6 il'e ait hastanelerinde tüm fatura inceleme ve itiraz işlemleri ile ödemelerinin yapıldığı Ankara Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü bünyesinde yaklaşık 2 bin 700 personel görev yapıyor.

Uygulamaya göre, toplantı salonlarına konulan duyuru panoları ile salondaki ses ve görüntülerin kameralarla takip edildiği konusunda katılımcılar bilgilendiriliyor. Taktırılan kameralarla görüşmeler başından sonuna kadar kayıt altına alınıyor. Sosyal Güvenlik Merkezlerinde yapılan toplantılar aynı anda İl Müdürlüğü'nün Kavaklıdere'de bulunan merkez hizmet binasında il müdürü tarafından canlı olarak takip edilebiliyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*