SGK'dan emekliye prim borcu şoku!

SGK'dan emekliye prim borcu şoku!.8052
  • Giriş : 07.07.2009 / 11:40:00

11 yıl önce devrettikleri şirkete ait 696 liralık SSK prim borcu için, 11 yıl sonra 13 bin 204 liralık icra takip ve haciz işlemiyle karşılaştılar.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Bursa İl Müdürlüğü, aynı zamanda Bağkur'dan maaş ödediği Miyase Kızıl ve kızına, 11 yıl önce devrettikleri şirkete ait 696 liralık SSK prim borcu için, 11 yıl sonra 13 bin 204 liralık icra takip ve haciz işlemi başlattı.

Düzce'nin Akçakoca ilçesinde yaşayan Miyase Kızıl (41) ve üniversite öğrencisi kızı Nagihan Kızıl (23), hisselerini 1998 yılında devrettikleri şirketin, 1997 ve 1998 yıllarına ait ödenmeyen SSK primlerine karşılık faiziyle gelen kabarık borcun şaşkınlığını ve sıkıntısını yaşıyor.

Miyase Kızıl, A.A. muhabirine, SGK Bursa İl Müdürlüğü İcra Takip ve Satış Servisinden gelen ödeme emri üzerine, 11 yıl öncesine ait SSK prim borçları olduğunu öğrendiklerini söyledi.Eşi İsmail Kızıl'ın 1994 yılında tente ve branda üretimi üzerine faaliyet gösteren bir şirket kurduğunu ve 1995 yılında trafik kazasında ölümünün ardından yasal varisçileri olarak şirket hisselerinin kendisi ve kızına eşit şekilde kaldığını belirten Miyase Kızıl, şöyle dedi:

''1998 yılında şirketi tamamen devrettik. Bu devir işleminden 11 yıl sonra, geçtiğimiz hafta, ev adresimize, SGK Bursa İl Müdürlüğü İcra Takip ve Satış Servisinden gelen bir ödeme emriyle kızım ile 6 bin 602'şer olmak üzere toplam 13 bin 204 lira SSK prim borcumuzun olduğunu öğrendik.''

Kendilerine gelen ödeme emrinde, prim borçlarının şirketi devrettikten önceki dönemlere ait olduğunu ifade eden Miyase Kızıl, şirket hisselerini 1998 yılı Ekim ayında devrettiklerini borcun ise bu dönemden öncesine ait olduğunu kaydetti.


-BAĞKUR'DAN MAAŞ ALIRKEN, SSK BORCUMUZDAN HABERİMİZ YOK-


Eşini trafik kazasında kaybettikten sonra kızıyla Bağkur'dan 1995 yılından bu yana maaş aldıklarını belirten Kızıl, devam etti:

''Kızım ve ben Bağkur'dan 14 yıldan bu yana maaş alıyoruz. Bu maaşı almak için her yıl çeşitli belgelerle kurumdaki bilgilerimiz güncelliyoruz. Ama bu sırada hissedar olduğumuz ve hisselerimizi 11 yıl önce devrettiğimiz şirketimizin SSK prim borçlarından haberdar değiliz. Bu iki kurum birkaç yıl önce SGK çatısı altından birleşti. Aradan tam 11 yıl geçmiş ve bu kurum bize ulaşamıyor, bunu anlamak çok zor. Bizim öyle bir borçtan hiçbir şekilde haberimiz yok. Bu zamana kadar kurum bizi nasıl bulamıyor.''


''ŞİRKETİ TÜM HAK VE VECİBELERİYLE DEVRETTİK-


Şirketteki hisselerinin devrine ait 1998 yılından noter onaylı şirket devir belgesini gösteren Miyase Kızıl, tüm hak ve sorumluluklarıyla devrettikleri şirketin borçlarından sorumlu tutulmalarını anlayamadığını ifade ederek, sözlerini şöyle sürdürdü:

''SGK'nın bize ulaşamamasını anlayamıyorum, bu borcu bizden tahsil etmek için 11 yıl beklemelerini anlayamıyorum. Bu şirketin türü limited. Biz bu şirketi tüm hak ve vecibeleriyle devrettik. Devirden hemen önceki dönemlere ait bu borçlardan biz nasıl sorumlu tutuluyoruz. SGK Bursa İl Müdürlüğünden yeterli bilgi alamıyoruz. İcra takibi ve haciz başlatıldığı için bir şey yapamadıklarını söylediler. 11 yıl öncesine ait toplam 696 liralık borç için kızımla birlikte toplam 13 bin 204 lira ödememiz gerekiyor. Bunda bizim bir suçumuz yok. Kurum, bizimle ilgili tüm bilgi ve beyanlara sahip iken bu borcu daha önce bize tebliğ etmiyor, bu kimin suçu şimdi.''

Kızı Nagihan'ın, 2005 yılında AİBÜ Akçakoca Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulunu kazandıktan sonra Akçakoca'ya yerleştiklerini ve aldığı Bağ-Kur emekli maaşıyla Akçakoca'da perde dikerek geçimlerini sağladıklarını bildiren Kızıl, hukuki haklarını arayacaklarını belirtti.

Üniversite öğrencisi Nagihan Kızıl da babasından dolayı kendilerine bağlanan maaşın kesilmemesi için her yıl kuruma ilgili evrakları verdiklerini, 11 yıl boyunca kendilerine ulaşılamamasını anlayamadığını söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*