SGK'nın iş yükü 3-4 kat arttı

SGK'nın iş yükü 3-4 kat arttı.10388
  • Giriş : 26.04.2008 / 08:33:00

Sosyal Güvenlik Yasası'nın yürürlüğe girmesine günler kala SGK'nın iş yükü 3-4 kat arttı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Bebeğini kapan anne babalar, çocuklarının erken emekli olabilmesi için sigorta kuyruklarına giriyor. TBMM'de kabul edilen Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Yasası'nın yürülüğe girmesine 5 gün kaldı. Bu nedenle aileler çocuklarının daha erken yaşta emekli olması için Sosyal Güvenlik Kurumu'nda (SGK) sigortaya giriş yaptırıyor.

Hal böyle olunca kurumdaki iş yükü de 3-4 kat arttı. Memurlar akın akın gelen evraklar yüzünden mesaiye kalıyor. SGK uygulamalarında pilot il seçilen Adana'da, müfettişler, ''hileli sigorta girişi'' yaptıranları tespit için inceleme başlattı. İnceleme sırasında sigorta sicil kaydı bölümüne işe giriş bildirgesi teslim edilen sigortalılar arasında bir yaşını doldurmamış E.B'ye de rastlandı.

İZMİR’DE DE YAŞANDI

E.B, bir reklam ajansında çalışıyor görülüyor. Yetkililer, geçtiğimiz günlerde İzmir'de benzer bir olayın yaşandığını, 5 aylık bebeğe sigorta girişi yaptırıldığını, ancak daha sonra çocuğun babasının ''yasayı bilmiyordum'' şeklinde iptal başvurusunda bulunduğunu söyledi.

HİLELİ SİGORTA GİRİŞİ

SGK Adana Müdürü Mustafa Keskin, emeklilikte 5 yıllık avantajın yanı sıra daha yüksek oranda maaş ve emeklilik sonrasında da çalışma fırsatını yakalamak isteyen ailelerin tüm uyarılara rağmen ''hileli sigorta girişi'' yaptırdıklarını söyledi. Kanuna göre işyerinde çocuk çalıştırmanın yasak olduğunu, ancak film, tiyatro, reklam ajansı,sinema ve televizyon gibi çeşitli iş kollarında çocuk istihdam edilmesine olanak tanındığını anlatan Keskin ''Bu nedenle çocuk hatta bebek yaştaki sigortalıların önemli bir bölümünün işe giriş bildirgeleri reklam ajanslarından geliyor'' dedi. Keskin, ilk kez sigorta girişlerinde bir günlük sigortalılık süresinin bile emeklilikte dikkate alındığını, ancak okulda ve çıraklıkta yapılan sigortalılığın emekliliğe yansımadığını söyledi.

BİNLERCE EVRAK YIĞILDI

Mustafa Keskin, kurumda daha önce günde 400 civarında olan teslim edilen sigorta giriş bildirgesi sayısının 1700'e kadar çıktığını ifade etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious