SGK'sız hamilelere ücretsiz doğum

SGK'sız hamilelere ücretsiz doğum.8052
  • Giriş : 17.05.2009 / 17:26:00

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ömer Dinçer, sosyal güvencesi olmayan hamilelerin ücretsiz muayene ve doğum uygulamasının devam ettiğini açıkladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Dinçer, yaptığı yazılı açıklamada, bugün bazı gazetelerde yer alan sosyal güvencesi olmayan hamilelerin ücretsiz muayene ve doğum uygulamalarının kalktığı yönündeki haberlerin, bir ildeki mevzuatın yanlış yorumlanması sonucu ortaya çıktığını belirtti.

Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu'nun 67'inci maddesinde düzenlenen sağlık hizmetlerinden yararlanma şartlarında, acil vakalar, bulaşıcı hastalıklar, 18 yaşını doldurmamış çocuklar ile iş ve meslek hastalıkları gibi durumlarda prim şartı aranmayacağının açıkça belirtildiğini ifade eden Dinçer, Analık Sigortası'nın da bu grup için de yer aldığını ve sosyal güvencesi olmayan hamilelerin Genel Sağlık Sigortası kapsamında olduğunu kaydetti.

Ömer Dinçer, kurum yetkililerine ilgili maddenin hatırlatılarak, uygulamanın eskisi gibi devam etmesi yönünde gerekli talimatların verildiğini bildirdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*