SGK'yı dolandıran şebekede 38 gözaltı

SGK'yı dolandıran şebekede 38 gözaltı.8052
  • Giriş : 23.02.2009 / 15:09:00
  • Güncelleme : 23.02.2009 / 16:17:31

Eş zamanlı operasyonda, paravan şirketlerle SGK10 milyon TL zarara uğratan şebeke çöketildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

On ilde eş zamanlı yapılan operasyonda 38 kişi yakalanırken; 14'ü ifadeleri alındıktan sonra serbest bırakıldı, 24 kişi ise adliyeye sevk edildi.

Ankara Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü Mali Suçlar Büro Amirliği ekipleri tarafından yapılan istihbari çalışmalarda, bazı şahıslar tarafından kurulan paravan firmalar üzerinden değişik şahısların usülsüz sigortalı gösterilip sağlık hizmetlerinden faydalanmalarının sağlandığı ve SGK'yı dolandırdıkları tespit edildi.

Kimlikleri tespit edilen şahısların etraflarına topladıkları kişilerle suç örgütü kurmak suretiyle sistematik bir şekilde hareket ederek paravan firmalar kurdukları, bu firmaların hiçbir şekilde vergi ve SGK primi ödemediği veya çok cuzi miktarda ödeme yaptıkları, sık sık adres ve şirket ortağı değiştirdikleri, firmaların faaliyet konusu ile ters düşecek şekilde bayanları sigortalı gösterdikleri, firma yetkililerinin genelde eğitim ve gelir düzeyi kişiler olduğu, muhasebecilerinin de aynı kişiler olduğu, sigortalı gösterilen kişilerin şirketlere de ortak edildikleri ve çalışıyor gösterildiği firmaların adreslerini ve belgeler ile beyanda bulunarak yaklaşık bin 800 kişiyi para karşılığında usulsüz sigortalı yaptıkları, şahıslardan yaklaşık bin 300 kişinin sağlık karnesi alarak devletin sağlık hizmetlerinden 610 bin 937 TL faydalanmalarını sağladıkları, paravan firmalardan sigortalandırılan şahıslara ölüm parası, yetim aylığı ve iş göremezlik ödeneği olarak SGK'dan 859 bin 275 TL ödendiği, firmaların 6 milyon 120 bin 310 TL vergi borcu ve 2 milyon 432 bin 275 TL SSK prim borcu olmak üzere devleti 10 milyon TL zarara uğrattıkları belirlendi.

Ayrıca bu şahısların tam 43 paravan şirket kurdukları tespit edildi. SGK müfettişleri ile birlikte gerekli delillendirme çalışmalarının ardından Mali Suçlar Büro Amirliği ekipleri tarafından başta Ankara olmak üzere Antalya, Balıkesir, Eskişehir, Isparta, İstanbul, Konya, Manisa, Mersin ve Muğla'da "Köşe" kod adlı operasyon yapıldı.

Toplam 38 kişi yakalanırken; 14 kişi ifadeleri alındıktan sonra serbest bırakıldı. Şahısların ev, işyeri ve araçlarında yapılan aramalarda ise değişik meblağlı çekler, senetler, mevduat hesabı defterleri, tanzim edilmiş ve edilmemiş para makbuzları, 16 adet masaüstü bilgisayar, 4 adet dizüstü bilgisayar, 4 adet flash bellek, 64 adet değişik firmaya ve şahıslara ait kaşe, fatura koçanları, kesilmiş fatura ile irsaliyeli faturalar, değişik firmalara ait şirket ve evrakları ele geçirildi.

Yakalanan 24 kişi, Emniyet'teki sorgularının tamamlanmasının ardından "TCK 220. maddesi kapsamında kanunun suç saydığı fiileri işlemek amacıyla örgüt kurmak ve yönetmek, usulsüz sigortalı gösterilen şahısların sağlık hizmetlerinden faydalanmalarını sağlamak ve usulsüz olarak sağlık hizmetlerinden faydalanmak bu yolla SGK'yı dolandırarak devleti zarara uğratmak" suçlarından Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na sevk edildiler.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*