Sharapova, BM'nin İyi Niyet Elçisi oldu

  • Giriş : 14.02.2007 / 00:00:00

Tenisin ünlü ismi Saharapova, BMKP'nin Belarus, Rusya Federasyonu ve Ukrayna'da yürütülmekte olan Çernobil yardım projeleri için 100 bin dolar bağışta bulundu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Dünya tek bayanlar klasmanında 1'inci sırada bulunan Rus tenisçi Sharapova, New York'taki törende, 1986'da meydana gelen Çernobil felaketinin etkilerini hala yaşayan Belarus, Rusya Federasyonu ve Ukrayna'daki kırsal topluluklara yönelik olan sekiz adet gençlik odaklı proje için 10 bin dolar bağışta bulunduğunu açıkladı.

BM Merkezi'nde yapılan törende Sharapova BMKP'nin "İyi Niyet Elçisi" ilan edildi.

Sharapova, yeni sıfatıyla ilgili, Kalkınma Programı'nın çalışmalarına katkısı olacağı için gurur duyduğunu söyleyerek, "BMKP'nin yoksullukla mücadele gayretleri, dünyanın her yerindeki genç insanların potansiyel kapasitelerini gerçekleştirebilmeleri için hayatı önem taşıyor. BMKP ile birlikte çalışmay heyecanla bekliyorum" dedi.

BMKP Başkan Yardımcısı ve BM Genel Sekreter Müsteşarı Ad Melkert de, Sharapova'nın hayatın zorlu koşullarıyla yüz yüze bulunan pek çok genç insan için örnek bir rol oynadığını belirterek, "Zirveye çıkmış bir sporcu olarak elde ettiği başarıyı, dezavantajlı gençlere yaşam koşullarını iyileştirme imkanları yaratmak için kullanıyor" diye konuştu.

Ünlü raketin bağışladığı ve yeni kurulan Maria Sharapova Vakfı'ndan aktarılacak olan fon, Çernobil'den en fazla etkilenen üç ülke olan Belarus, Rusya Federasyonu ve Ukrayna'da , "gençlerin bilgisayar kullanımını ve ekolojik farkındalığını arttırmayı amaçlayan faaliyetler ile spor ve sağlık tesislerini geliştirme" projelerinde kullanılacak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious