SHÇEK, kabuk değiştirdi

SHÇEK, kabuk değiştirdi.25278
  • Giriş : 11.07.2009 / 10:41:00

Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu (SHÇEK) Genel Müdürü İsmail Barış, ''Yurt ve yuvalarda şiddet ve taciz olaylarını ciddi anlamda engelledik'' dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

İsmail Barış, yaptığı açıklamada, yurt ve yuvalarda yaşanan sıkıntıların kaynağının iyi araştırılması gerektiğini söyledi.

Çocuklara bakmakla yükümlü kişilerin, hiçbir gerekçeyle onlara şiddet uygulama hakları bulunmadığını belirten Barış, şöyle devam etti:

''Sıkıntıların kaynağının sadece bir kişiye yüklenmesi doğru olmaz. Başka kaynaklar da var mutlaka. Ama hiçbir gerekçe, özellikle onlara bakmakla yükümlü kişilere şiddet uygulama hakkı vermez. Dolayısıyla bu şekilde çocuklarımıza şiddet uygulayanların Türk adaleti önünde hesap vermeleri söz konusudur. Cezalar mahkemelerin işi ve o kararlara saygı göstermemiz gerekiyor.''

Çocuklara karşı şiddette sıfır tolerans anlayışıyla hareket ettiklerini bildiren Barış, ''Türkiye'de yurt ve yuvalarda şiddet ve taciz olaylarını ciddi anlamda engelledik'' diye konuştu.

Avrupa'nın sosyal hizmetler konusunda 70'li yıllarda yaptığı atılımları Türkiye'nin 2000'li yıllardan sonra yapmaya başladığına dikkati çeken İsmail Barış, şöyle devam etti:

''Batılılar koğuş sisteminden çıkarak 70'li yıllardan itibaren küçük birimler halinde çocukların yetiştirilmesini sağlamış. Bizde de ekonomiye bağlı olarak bu konuda geçiş yapıldı. Koğuş sisteminde bir takım problemler işin doğasından dolayı kendini göstermektedir. Bunlardan biri de ne yazık ki 2005 yılının başında Malatya'da yaşandı.''

-''SOSYAL HİZMETLER KABUK DEĞİŞTİRDİ''-

Sosyal hizmetlerde büyük atılımlar yapan ve başarılı olan ülkelerin örnek alınması gerektiğini belirten Barış, şunları kaydetti:

''Yapılması gereken, daha önce bu işi başarmış ülkeleri örnek alarak, uygulamaları hayata geçirmekti. Bu kapsamda Aileye Dönüş Projesi geliştirdik. Yurt ve yuvalarımızda kalan 6 bin çocuğumuzu ailelerinin yanına döndürdük. Bu aileler çocuklarına şiddet uygulayan ya da istismar eden aileler değil. Bunların hem aileleri hem de çocuklarıyla ilgilenmiş oluyoruz. Ailelere de çocukların bakımı için 360 TL katkı sağlıyoruz. Sevgi Evleri'nin yanı sıra Çocuk Evleri oluşturduk. Şehrin uygun bir mahallesinde, bir apartman dairesinde 5 çocuğumuz yaşıyor.''

Türkiye'de sosyal hizmetlerin kabuk değiştirdiğini vurgulayan Barış, ''Çocukların, sokakta çalışmalarına, yaşamalarına engel olacak mobil ekipli çalışmalar yapıyoruz'' diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*