Shell 15.5 milyon $ tazminat ödeyecek

Shell 15.5 milyon $ tazminat ödeyecek.10990
  • Giriş : 09.06.2009 / 20:11:00

Dev petrol şirketi Shell'in dahil olduğu, on üç yıldır süren tartışmalı bir dava New York'ta mahkeme dışı bir anlaşmayla sonuçlandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Nijerya'da insan hakları ihlallerine karışmakla suçlanan Shell, iddiaları yalanlasa da 15,5 milyon dolar tazminat ödemeyi kabul etti.

On üç yıl önce açılan davanın duruşmaları gelecek hafta başlayacaktı.

Nijerya'nın petrol karşıtı önde gelen çevreci isimlerinden Ken Saro Wiva ve sekiz eylemci, 1995'te askerî hükümet tarafından suçlu bulunarak asılmıştı.

Wiva, Shell'in Nijer Deltası'ndaki faaliyetlerinin yöre Ogoni halkına zarar verdiğini savunmuş ve şiddetten uzak gösteriler düzenlemişti.

Ölenlerin yakınları Shell şirketinin kampanyacıların cezalandırılması için hükümete yardımcı olduğunu savunuyor.

Ancak şirket, yapılan ödemenin "uzlaşma sürecinin" parçası olduğu yolunda görüş belirtti.

Shell yetkilisi Malcolm Brinded, şirketin yaşanan şiddet olayıyla bir bağının bulunmadığını söylerken, bu jestle davacı ve yakınlarının acısının paylaşıldığına vurgu yaptı.

Ken Saro Wiwa'nın şimdi 40 yaşında olan oğlu, "Babam sonucu duysaydı memnun olurdu." dedi.

Dava ilk kez 1996 yılında gündeme gelmişti.

ABD'de 1789 yılında çıkarılan federal bir yasa, insan hakları ihlalleri hakkındaki davaların yabancılar tarafından Amerikan mahkemelerine getirilmesine imkân tanıyor.

Shell, Nijerya'da 1995'te askerî hükümetin idam ettiği çevrecilerin yakınları tarafından "cinayet, işkence ve diğer insan hakları ihlallerine yardımcı olmakla" suçlanıyordu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*