Shell: ''Türkiye pazarından memnunuz"

Shell: ''Türkiye pazarından memnunuz
  • Giriş : 20.03.2009 / 12:56:00
  • Güncelleme : 20.03.2009 / 13:06:08

Dünyanın en büyük petrol şirketlerinden Shell, krize rağmen yüzde 2 veya 3 oranında büyüne beklediğini açıkladı. Shell, Karadeniz ve Güneydoğu için bu açıklamaları yaptı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Dünyanın en büyük petrol şirketlerinden Shell, küresel krizin yol açtığı ekonomik küçülmenin bir yılı aşacağı varsayımıyla planlama yaptığını ama buna rağmen yüzde 2 veya 3 oranında büyüme hedeflediğini duyurdu.

İngiltere Hollanda ortaklığıyla kurulan ve piyasa değeriyle, özel petrol şirketleri arasında dünyanın ikinci büyüğü olarak sayılan Royal Dutch Shell'in üst yöneticisi Jeroen Van der Veer, Londra'da stratejik tercihlerini anlattı.

Van der Veer, dünya ekonomisinin durumuna ilişkin belirsizliğin yanı sıra, sanayicilerin maliyeti azaltma çabalarını ön görerek, yeni petrol çıkarma projelerini azalttıklarını söyledi.

Dünyadaki küresel krizin planlama çalışmalarını çok zorlaştırdığını anlatan Van der Veer, küresel ekonomideki küçülmenin bir yılı aşacağı var sayımıyla planlama yaptıklarını vurguladı. 2008'de verimli dönemi sona eren rezervlerin yerine yenilerini devreye sokma konusunda başarılı olduğu gözlenen Shell, Avrupa ve Afrika'da bazı rafineri ve akaryakıt istasyonlarını satmıştı. Bu ''elden çıkarma'' sürecinin Yeni Zelanda ve Almanya'da başka bazı tesislerinin satışıyla sürebileceğini de belirten Shell yöneticileri, çevre duyarlılığına dair teknolojik gelişmelere bakışlarını da anlattı.

ALTERNATİF ENERJİ KAYNAKLARI

Shell'in gaz ve elektrik sorumlusu Linda Cook, rüzgar ve güneş enerjisi konusunda yatırım planlamadıklarını söyledi. Cook, görünür gelecekte hidrojenin de yaygın bir alternatif olmasını beklemediklerini söyledi.

Bununla beraber Shell'in doğal gaz konusunda Katar'da yürüttüğü dev proje de sürüyor. Pearl GTL adlı dev tesisin inşaatının tamamlanmasının 2011'e sarkabileceği belirtildi.

''TÜRKİYE PAZARINDAN ÇOK MEMNUNUZ''

Van der Veer, Türk gazetecilerin sorusu üzerine tüketim ve ürün çeşitliliği ile Türkiye pazarından çok memnun olduklarını ifade etti.

Türkiye'de yıllar içinde kendilerinin ve Türk personelinin yarattığı konumdan memnun olduklarını; herkesin ''süper iş'' çıkardığını anlatan Van der Veer, Türkiye'de nereye giderlerse Shell benzin istasyonları ve yağlarını gördüklerini ve bundan çok memnun olduklarını söyledi.

Doğal gaz işinde de faaliyet gösterdiklerine değinen Van der Veer, Türkiye'de birçok boru hattının bulunduğu, dolayısıyla doğal gaz ticaretinde faal olacaklarını ve başarılı bir şirket oldukları için bu işe ciddi yaklaştıklarını bildirdi.

''TÜRKİYE PAZARI UZUN DÖNEMDE GÜÇLÜ BİR PAZAR''

Van der Veer, Türkiye pazarının uzun dönemde güçlü bir pazar olmasının beklendiğini, çünkü stratejik konumu ve birçok pazara yakın olması açısında Türkiye'de yine uzun dönemde birçok olumlu ekonomik gelişme beklediklerini kaydetti.

Avrupa'daki ekonomik çevrelerin Türkiye'nin AB'ye katılmasından memnun olacağına inandığını ifade eden Van der Veer, Türkiye pazarından çok memnun olduklarını anlattı. Ancak Shell yöneticileri, henüz Karadeniz ve Güneydoğu'daki rezervlerle ilgilenmediklerini ama oralardaki gelişmeleri yakından izlediklerini söylediler.

Keşif ve Üretim alanındaki Başkan Yardımcısı David Lawrence, kendileri için çıkarılacak ürünün hacminden ziyade, taşıdığı değerin ve rezerv ömrünün önemli olduğunu vurguladı.

Van der Veer, Nabucco gibi projeleri yakından izlediklerini belirtirken, bu tür nakliye projelerinde yatırımcı rolüyle yer almamayı tercih ettiklerini kaydetti.

Irak'taki gelişmeleri de yakından takip ettiklerini vurgulayan Van der Veer, ülkedeki siyasi durumun ve hukuki altyapının netleşmesini bekleyeceklerini kaydetti. Hollandalı üst yönetici, Türkiye'nin petrolün piyasalara ulaşmasında, boru hatları ve tarihsel ilişkileriyle her zaman rol oynamaya devam edeceğini de kaydetti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*