Shell'den alternatif yakıt

Shell'den alternatif yakıt.11602
  • Giriş : 21.02.2008 / 17:26:00

Shell’in ürettiği sentetik yakıt GTL, Airbus A380 tarafından test uçuşlarında kullanılmaya başlandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Shell’in ürettiği sentetik yakıt GTL, dünyanın en büyük sivil yolcu uçağı Airbus A380 tarafından test uçuşlarında kullanılmaya başlandı. Airbus-Shell işbirliği çerçevesinde başlatılan alternatif yakıt programı kapsamında Filton (İngiltere) ile Toulouse (Fransa) arasında gerçekleşen üç saatlik uçuşta, gazın özel bir işlemden geçirilmesi ile elde edilen sentetik yakıt GTL (Gazdan Sıvıya-Gas to Liquids-GTL) test edildi.

Shell International Petroleum’un geliştirdiği sentetik yakıt GTL kullanılarak gerçekleştirilen Rolls Royce Trent 900 motorları ile çalışan A380’lerle gerçekleştirilen test uçuşları, sentetik jet yakıtının yararlarını araştırmak için yapılıyor. Kasım 2007’de imzalanan anlaşmaya paralel olarak gerçekleştirilen test uçuşlarında elde edilen bulgular, konsorsiyum araştırmasına katkıda bulunacak.

Shell GTL’in ticari havacılıkta alternatif yakıt haline gelmesi ve belirli yerlerde satışa sunulması kısa bir süre sonra mümkün olacak. Test edilen GTL, günümüzde ticari olarak yeterli miktarda bulunmayan gelecek dönemin ikinci nesil biyo-yakıtların üretimini destekleyecek.

Yanma performansı yüksek, kükürt içermiyor
Yerel hava kalitesi açısından cazip özelliklere sahip olan GTL, mevcut jet yakıtına oranla daha yüksek yanma performansına sahip. Fisher-Tropsch olarak adlandırılan bir işlem ile oluşan organik bitkiden veya doğal gaz da dahil bir dizi hidrokarbon kaynağından elde edilen GTL kükürt içermiyor.

Daha temiz yakıt, sürdürülebilir ulaşım
Armbrust Havacılık Grubu tarafından iki yıl üst üste ‘en iyi uluslararası jet yakıtı pazarlayan şirket’ olarak seçilen Shell Aviation (Havacılık) Başkan Yardımcısı, Sjoerd Post, “ Daha temiz yakıtlar yönündeki kararlılığımızla, GTL teknolojisi, yerel emisyonların azaltılmasına katkı sağlayacak ve sürdürülebilir ulaşımı teşvik edecektir.”

Airbus Başkanı ve CEO’su Tom Enders ise şöyle konuştu: “Yakıt ve enerji, havacılığın karşılaştığı ve teknoloji ile uluslararası araştırma işbirliğinin yeni ufuklar açtığı temel hareket noktalarıdır. Alternatif yakıtlarımızın yol haritası yenilik, fikir farklılığı ve keşfedilmesi gereken seçenekleri gerektirmektedir. Bu, açıkça bir uçtan diğer uca sanayi ve sınır ötesi işbirliğini işaret etmektedir. Alternatif yakıtlı ilk test uçuşumuz çığır açacaktır.”

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious