Show TV'ye yalan haber cezası verildi

Show TV'ye yalan haber cezası verildi.6851
  • Giriş : 12.06.2007 / 17:34:00

RTÜK, 20. Dönem İstanbul Milletvekili ve Gazeteci Metin Işık ile ilgili haber yapan SHOW TV'ye 336 milyar lira tutarında rekor bir ceza kesti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

RTÜK Yasası'nın 4-L maddesine göre temyiz yolu açık olan cezaya söz konusu olan haber Sabah Gazetesi'nden alınmış ve 11-12 Ocak 2007 tarihleri arasında defalarca yayınlanmıştı.

KİŞİSEL İHTİLAF MI?

Show TV'nin kardeş grubu olan Çukurova (Türk Medya) bünyesinde Tercüman Gazetesi'ni yayın hayatına hazırlayan ve gazete künyesinde ikinci sırada ismi yer alan Metin Işık ile ilgili Sabah Gazetesi kaynaklı haberde, İstanbul Florya Atatürk Deniz Köşkü Bahçesi'ndeki TBMM Misafirhanesi'nde ücret ödemeden 5 yıl aralıksız kaldığı haberleri yayınlanmıştı.

Bu haberin Metin Işık'ın Tercüman'dan Eylül 2006 tarihinde ayrılmasından 5 ay sonra gündeme gelmesi, Show TV görüntülerinde 11 yıl önce Ankara'daki nikah görüntülerinin ''arşiv'' alt yazısı konulmadan, Işık ile ilgisi olmayan Ercan Vuralhan görüntüleriyle mikslenerek adeta senaryolaştırılması dikkat çekmişti.

İddialara karşılık canlı stüdyo veya telefon bağlantısı talebinin kabul edilmemesi, İstanbul Haber Merkezi'nin ikametgahının Ankara'da olduğunu araç sürücülerinin bile bildiği Show Ankara bürosundan bilgi teyidi yapılmadan yayınlanması Defne Samyeli ve Alican Değer'in başında bulunduğu Show TV İstanbul Merkez yönetiminin kastı ve kişisel ihtilafı olarak yorumlanmıştı.

MAHKEME SÜRÜYOR

TBMM Başkanlığı Milletvekilliğinden doğan hakkından dolayı sık aralıklarla misafirhanede kalan Metin Işık ile ilgili herhangi bir ihtilaflarının olmadığını açıklamıştı.

Bu açıklamada iki gün üst üste haber yayınlayan Show TV ekranlarına yeterince yansımamıştı.

Metin Işık ile Sabah Gazetesi, Show ve Kral TV arasında mahkeme devam ediyor. Işık bu üç kuruluş aleyhine, ''kişisel haklarının zedelendiği'' gerekçesiyle dava açmıştı. Davada avukatlar Mehmet Emin Karamehmet'in Show TV'nin sahibi olmadığını öne sürmüşlerdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious