SHP de kararı destekledi

SHP de kararı destekledi.32892
  • Giriş : 15.03.2008 / 15:13:00

Kapatma davasının yanında duran tek isim CHP iken ikinci alkış da geldi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

SHP Genel Başkanı Murat Karayalçın, AK Parti hakkındaki kapatma davasıyla ilgili olarak, ''Yargının bu sürece bu aşamada müdahalesi antidemokratik bir girişim olarak karşılanmamalı'' dedi.

Karayalçın, yaptığı yazılı açıklamada, SHP'nin seçimle gelenin seçimle gitmesini savunan demokrasi ilkesinin yanında olduğunu ifade etti ve iktidarların seçim dışı yollarla düşmesinin ve el değiştirmesinin karşısında olduğunu belirtti.

DİN İKTİDAR MÜCADALESİ ARACI OLURSA

Yargı makamlarının hukuku, başka kuvvetlerin silahı iktidar mücadelesinin aracı haline getirmemesi gerektiğini vurgulayan Karayalçın, şöyle devam etti:

''Ancak bu düşünce, din kurumunun iktidar mücadelesinin aracı haline getirilmesi durumunda geçerliliğini tümüyle kaybeder. Türkiye'de dinin politikaya alet edilmesi bir süreklilik kazanırsa, politikanın esas unsuru haline getirilirse, laik devletin kendini koruma mekanizmaları her zaman harekete geçer ve geçecektir. Bu nedenle sorunun çözümü, yeni anayasaya, din kurumunun politikaya alet edilmesini kesinlikle önleyen ve yeniden ayrıntılarıyla tanımlayan bir nitelik vermek ve tüm siyasi partilerin de laiklik karşıtı eylemleri ve dini politikaya alet etmek fiilini sonsuza kadar tamamen terk edip yollarına öyle devam etmelerinden geçer. Yargının bu sürece bu aşamada müdahalesi antidemokratik bir girişim olarak karşılanmamalı ve yargıyı herhangi bir şekilde etkilemeye kalkışmadan, vereceği karar beklenmelidir.''

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious