SHP: Evren adı her yerden silinmeli

SHP: Evren adı her yerden silinmeli.14234
  • Giriş : 10.07.2009 / 14:48:00

SHP Genel Sekreteri Ahmet Abakay, cadde, sokak, okul, park gibi yerlerden Kenan Evren'in adının kaldırılmasını istedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Abakay, "Kenan Evren intihar etmeden önce adının her yerden silindiğini görmeli, bu, onun gibi düşünenlere ders olmalıdır" dedi.

SHP Genel Sekreteri Ahmet Abakay, Kenan Evren Türkiye'de bir darbe lideri olduğunu kaydederek, "Evren, döneminde ülkede acımasız bir terör uygulamıştır. Yurtsever insanlar salt bozuk düzene karşı tutum almalarından dolayı idam edilmiş, ceza evlerinde ağır işkencelerden geçirilmiş, aileler dağıtılmış, yüzlerce failimeçhul cinayetler yaşanmış ve izleri bugünlere kadar varan gerici iktidarlara imkân sağlanmıştır" diye konuştu.

"Ülkeye bu kadar zarar vermiş bir kişinin adının verildiği cadde, sokak, okul, park gibi ne kadar yer varsa bu isimler derhal kaldırılmalıdır" diyen Abakay, bu konuda görevin hangi partiden olursa olsun belediye başkanlıklarına ve valiliklere düştüğünü kaydetti. Abakay, sözlerini şöyle sürdürdü:
"Demokrasiden, insan haklarından azıcık nasibini almış her görevlinin bunu derhal gündeme alması gereklidir. Evren'in yargılanma talebinin tartışıldığı bu süreçte Kenan Evren intihar etmeden önce adının her yerden silindiğini görmeli, bu, onun gibi düşünenlere ders olmalıdır."

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a da çağrıda bulunan Abakay, "Sayın Başbakan AKP'li belediye başkanlarına ve valilere bu konuda derhal talimat vermelidir" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*