SHP kapatılan belediyeleri sordu

SHP kapatılan belediyeleri sordu.8772
  • Giriş : 06.03.2008 / 13:43:00

SHP Genel Sekreteri Uğur Cilasun, ''Kaldırılacak belediyelerin saptanmasında ve yeni ilçelerin kurulmasında nüfus dışında ne gibi unsurların ele alındığı belli değildir'' dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Cilasun, yaptığı yazılı açıklamada, belediyelerin kaldırılması ve yeni ilçeler kurulmasına yönelik hazırlanan kanun tasarısı ile ilgili görüşlerini bildirdi.

Partisinin, ''belediyelerin kurulmasında nüfus unsurunun yanında, yörenin konumu, ekonomik, tarihi ve kültürel durumu, diğer nüfus topluluklarıyla ilişkisi, gelişme potansiyeli gibi değişik kriterlerin de bilimsel bir yöntemle değerlendirilmesi gerektiği'' görüşünde olduğunu belirten Cilasun, şunları kaydetti: ''Kaldırılacak belediyelerin saptanmasında ve yeni ilçelerin kurulmasında nüfus dışında ne gibi unsurların ele alındığı belli değildir. Bazı ilçe ve belediye sınırları içinde yaşayan yurttaşlarımız haklı olarak yasaya karşı tepkilerini belirtmişlerdir.

Belediyelerin kaldırılması yerine sorunlarının çözülerek güçlendirilmesi, coğrafi konumları uygun küçük belediyelerin, belediye birlikleri kapsamında ele alınarak hizmetlerinin güçlendirilmesi, bu yasanın amacı olmalıdır. Objektif kriterlere dayanarak yeni bir değerlendirme yapılmadan yasalaşacak bu tasarı bu haliyle iktidarın politik amaçlarına hizmetten başka bir sonuç doğurmayacaktır.''

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious