SHP'de Mahir Çayan fırtınası dinmiyor

SHP'de Mahir Çayan fırtınası dinmiyor.8770
  • Giriş : 28.06.2009 / 14:58:00

Genel Başkan Hüseyin Ergün'ün Taraf Gazetesi'nde Neşe Düzel'le yaptığı söyleşiden sonra karışan SHP'de sular durulmuyor. MYK'de ipler kopma noktasına geldi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Genel Başkan Hüseyin Ergün'ün Taraf Gazetesi'nde Neşe Düzel'le yaptığı söyleşiden sonra karışan SHP'de sular durulmuyor.

Genel Başkan Ergün'ün söyleşide dile getirdiği Mahir Çayan'ın MİT'le ilişkileri, memurların da türban takarak çalışabileceği, solun serbest piyasacılığı içerdiği, AKP'nin özgürlükçü bir parti olduğu yünündeki görüşleri parti içinde tepki yaratmıştı.

Edinilen bilgiye göre, dün toplanan MYK'de, toplantının ana gündem maddesini Genel Başkan Ergün'ün parti içinde tartışma yaratan açıklamaları oluşturdu. Toplantıda Ergün, söyleşide dile getirdiği görüşlerinin öteden beri açıkladığı görüşleri olduğunu ve bunların kendi kişisel görüşleri olduğunu belirtti. Bunun üzerine Genel Sekreter Ahmet Abakay, Genel Başkan'ın görüşlerinin parti tüzüğüne aykırı olduğunu, Genel Başkan'ın açıkladığı görüşlerinin partiyi de bağladığını, bu yüzden Genel Başkan'ın açıklamalarının kişisel görüş olarak değerlendirilemeyeceğini söyledi. Ancak Genel Başkan Ergün, "Görüşlerimin arkasındayım" diyerek açıklamalarını savundu.

Partide kan uyuşmazlığı

Genel Başkan Ergün ile Genel Sekreter Abakay arasındaki görüş ayrılığı partide "kan uyuşmazlığı" olarak değerlendiriliyor. Genel Başkan Ergün'ün açıklamalarından sonra partide ortaya çıkan çatlak, MYK toplantısında da devam ederek ipleri kopma noktasına getirdi.

Toplantıda MYK üyelerinin büyük çoğunluğunun da Genel Başkan'ın görüşlerine karşı çıktığı ve Ergün'ün görüşlerinden rahatsızlıklarını dile getirdikleri öğrenildi. Toplantının sonunda partinin esas karar alma organı olan Parti Meclisi'nin 11 Temmuz'da toplanması ve konunun orada tekrar görüşülmesinin kararlaştırıldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*