Sibel Kalaycı'yı toprağa verdik!

Sibel Kalaycı'yı toprağa verdik!.7364
  • Giriş : 09.02.2009 / 16:19:00

Kansere yenik düşen gazeteci Sibel Kalaycı bugün son yolculuğuna uğurlandı. Kalaycı, memleketi Trabzon'da toprağa verildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Kalaycı için, memleketi Trabzon'un İncesu köyündeki camide cenaze töreni düzenlendi.

Törene, Kalaycı'nın ailesi ve yakınları, Trabzon Valisi Nuri Okutan, Trabzon milletvekili Asım Aykan, Trabzon Belediye Başkanı Volkan Canalioğlu, İl Emniyet Müdürü Feridun Boz, gazeteci arkadaşları ile vatandaşlar katıldı.

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, CHP İstanbul İl Başkanı Gürsel Tekin, Gerçek Gündem.com çalışanları, ,İstanbul Barosu Başkanı Avukat Muammer Aydın ile Türkiye Gazeteciler Sendikası cenaze törenine çelenk göndererek taziyelerini ilettiler.

Törende, Kalaycı'nın gazeteci arkadaşları, sağlığında onunla paylaştıkları anılarını anlattılar.

YARKADAŞ: SİBEL SEMBOL OLDU

Gerçek Gündem.com Genel Yayın Yönetmeni Barış Yarkadaş, yaptığı konuşmada, Kalaycı'nın kansere yakalandığı ilk günden itibaren hep mücadele içerisinde olduğunu belirterek, ''En zor anında bile mücadelesini sürdürürken yaşadığı deneyimleri kanser hastalarıyla, okurlarıyla ve kamuoyuyla paylaştı. Hastalığı karşısında hiçbir zaman yaşama sevincini yitirmedi. Yaşamının son gününe kadar çevresine hep umut verdi. Karşılaştığı zorluklarla alay etmesini bildi. Bunları kitap haline getirdi. Sibel, kansere karşı mücadelede sembol oldu'' dedi.

Konuşmaların ardından Kalaycı'nın cenazesi, öğle vakti kılınan cenaze namazının ardından, aynı köydeki aile kabristanına defnedildi.

BABA NEVZAT KALAYCI

Törenin ardından gazetecilere açıklama yapan Sibel Kalaycı'nın babası Nevzat Kalaycı, kızının son saniyesini bile değerlendiren bir kişi olduğunu vurgulayarak, ''Ölmeden önceki son dakikasında bile hapını içti, ilaçlarını kullandı. Devamlı mücadele eden ve arayan, soran, kanserli arkadaşlarına moral veren biriydi. Çıkarmış olduğu kitapla, internet sitesiyle kanserlilerin yaşantılarını dile getirerek ilgililere mesaj veriyordu'' diye konuştu.

Kızının da gömüldüğü aile mezarlığındaki 10 akrabasından 5'inin kanser hastalığı nedeniyle yaşamını yitirdiğini ifade eden Kalaycı, ''Sibel, dedesi, amcası, amca oğlu, yengesi hep kanser hastalığı nedeniyle vefat etti. Şu anda hastanede amcamın oğlu kanser tedavisi görüyor'' dedi.

Kanserle ilgili fazla çalışma yapıldığına inanmadığını dile getiren Kalaycı, şunları kaydetti:

''Kamuoyunun bilmediği bir şeyi açıklamak istiyorum. Yıllarca önce Çernobil faciası olduğu yıllarda bölgemizdeki çay satıcıları, firmalar o yıl çaya 2 ay vade, yüzde 40-50 ıskonto yapıyordu. Yani imha edilmesi gereken çayı imha etmediler, yüksek ıskontoyla halkımıza servis yaptılar. Bu hastalığın kaynağı o yıllarda aranmalı.''

Kızının yurt içinden ve yurt dışından sürekli arandığını anlatan Kalaycı, ''Gerçek Gündem'de kendi hayatını ön plana alarak hastalıkla ilgili mesajlarını verdi.

En son Dünya Kanser Günü dolayısıyla Gerçek Gündem'de yazdı. O yazıda hastalıkla mücadelesini anlattı ve Nazım Hikmet'in bir şiiriyle topluma mesaj verdi'' diye konuştu.

Kalaycı'nın arkadaşı olan DSP Trabzon İl Başkanı Sibel Suiçmez de Karadeniz ve çevresindeki kanser vakalarını yöre halkının Çernobil'e bağladığını belirterek, ''Ama yetkililere bunu anlatmayı beceremiyoruz. Sibel de Çernobil'in etkisini anlatan, duyurmak isteyen bir insandı. Kanser kader değildir, bir çözümü vardır ama bir nedeni de vardır demeyi beceremedik. Yine de bize ölümüyle bir mesaj vermiştir. Yetkililerin, 'Karadeniz'de kanser sayısında artış olmamıştır' sözleri gerçekçi değildir. Burayla yönelik bir kanser politikası gerçekleştirilmelidir'' dedi.

SİBEL KALAYCI KİMDİR?

Sibel Kalaycı, 1974 yılında doğdu. Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesinden mezun olan Kalaycı, sağlık muhabiri olarak uzun yıllar çalıştığı Anka Haber Ajansı'ndan 2002 yılında yakalandığı meme kanseri nedeniyle malulen emekliye ayrıldı. Kalaycı, kanserle mücadelesini anlattığı ''Kansere Gülümsemek'' adlı kitabını çıkardı. Hastalığı süresince yazılarından kopmayan Kalaycı, 2006 yılı ortalarından itibaren de Gerçek Gündem.com'da yazı yazmaya başladı; bu süreçte ''Sibel'in Günlüğü'' ve ''Hüzün Mevsiminde Aşk'' isimli iki kitabı yayımlandı.

Sibel Kalaycı, önceki gece İstanbul'daki evinde vefat etti.

Sarı basın kartı sahibi olan Kalaycı, Türkiye Gazeteciler Sendikası ve Türkiye Gazeteciler Cemiyeti üyesiydi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*