Sibirya kışı dünyayı donduracak

Sibirya kışı dünyayı donduracak.21978
  • Giriş : 29.11.2016 / 09:09:00

Sibirya'ya erken düşen kar dünyayı bekleyen soğuğun habercisi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Kara kış geldi. Ülkenin dört bir yanında kuvvetli yağışlar ve soğuk hava kendisini gösterdi. Bir kötü haber de yurt dışından geldi.

Judah Cohen, Sibirya'ya ne kadar çok kar yağarsa dünyaya kışın o kadar erken geldiğini belirterek, bu yıl Kuzey Amerika, Avrupa ve Asya'da kışın çetin geçeceğini belirtti.

ABD'de hava tahminleri yapan iklim uzmanı Judah Cohen, 17 yıllık teorisinden yola çıkarak uzun ve soğuk geçecek bir kışın kapıda olduğunu öne sürdü. Massachusetts Teknik Üniversitesi'nde araştırmalarını yürüten Cohen, Sibirya bölgesine ne kadar çok kar yağarsa dünyaya kışın o kadar erken geleceğini savunuyor.

ARALIK ÇETİN GEÇECEK

Sabah'ın haberine göre; Cohen, normalde şubatta başlaması beklenen dondurucu hava akımının bu yıl aralıkta başta Kuzey Amerika olmak üzere Avrupa ve Asya'da da kendini göstereceğini söyledi.

Cohen'e göre küresel ısınma Kuzey Buz Denizi'ndeki buzları eritiyor. Bu erime sonucunda atmosfere daha fazla nem salınıyor. Bu nem yüzünden Sibirya'ya daha fazla kar yağıyor. Sibirya'nın karla kaplanması, yer yüzüne gelen Güneş ışınlarının, gökyüzüne daha fazla yansıması anlamına geliyor. Bu yansıma da kutuplardaki soğuk havayı tutan "Polar vortex" (kutup kapıları) adlı iklim sisteminin, soğuk havayı serbest bırakmasına neden oluyor. Bu da tıpkı bir derin dondurucunun kapısının açılması gibi soğuk havaları dünya üzerine gönderiyor.

Batı basını, Sibirya kıyılarında geçtiğimiz haftalarda ansızın ortaya çıkan Basketbol topu büyüklüğündeki kartoplarının, Cohen'in "Bu yıl kış soğuk geçecek" iddiasını güçlendirdiğini öne sürdü.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*