Sibirya soğukları Kars'ta okulları tatil ettirdi

Sibirya soğukları Kars'ta okulları tatil ettirdi.18150
  • Giriş : 16.01.2008 / 20:05:00

Kars'ta, İl Hıfzıssıhha Kurulu kararıyla il genelindeki ilköğretim okullarının birinci kademeleri, şiddetli soğuklar nedeniyle 2 gün süreyle tatil edildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Sibirya soğuklarının etkisinde olan Doğu Anadolu'da soğuk hava yaşamı olumsuz etkilemeye devam ediyor. Kars'ta soğuk havanın etkisiyle buz pistine dönen kaldırımlarda vatandaşlar yürümek yerine kaymayı tercih ederken, okullar da 2 gün süreyle tatil edildi.

Soğuk havanın en şiddetli olarak yaşandığı yerlerden Kars'ta hayat adeta durma noktasına geldi. Gündüz sıcaklık değerlerinin sıfırın altında 15 derece olarak ölçüldüğü şehirde yerler buzlarla kaplı. Çatılardan sarkan saçaklar hem soğuğun boyutunu gözler önüne seriyor, hem de tehlike oluşturuyor.

Vatandaşlar, şiddetli bir kış yaşadıklarını ifade etti. Buzlarla kaplı kaldırımlarda yürümenin zor olduğunu belirten vatandaşlar, düşme tehlikesine karşı yürümek yerine kaymayı tercih ettiklerini söyledi.

Soğuk havadan olumsuz etkilenenler sadece insanlar değil. Kuşlar da soğuk havanın etkisiyle güneş alan yerlerde bir arada duruyor. Yiyecek bulmakta zorlanan kuşlar özellikle zahirecilerin bulunduğu caddeleri mesken tutuyor.

Öte yandan Meteoroloji Kars Bölge Müdürlüğü'nden yapılan açıklamaya göre, yağış beklenmiyor. Az bulutlu ve açık bir havanın yaşanacağı bölgede yer yer sisli hava etkili olacak. Hava sıcaklıklarının, mevsim normallerinin 8 ila 10 derece altında seyredeceğini ifade eden meteoroloji yetkilileri, gecenin kaydedilen en düşük ve günün beklenen en yüksek sıcaklık değerlerini şu şekilde açıkladı: "Kars gece eksi 31 gündüz eksi 15, Ağrı gece eksi 32 gündüz eksi 17, Iğdır gece eksi 24 gündüz eksi 11 ve Ardahan gece eksi 33 gündüz ise eksi 20 derece."

Valilikten yapılan açıklamada ise, "İl Hıfzısıhha Kurulu kararı ile il genelinde ilköğretim okullarının 1- 5 sınıfları arasında öğrenim gören öğrencileri için 17-18 Ocak 2008 tarihlerinde okullar 2 gün süreyle tatil edilmiştir" denildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious