Sibirya soğukları tezgahları vurdu

Sibirya soğukları tezgahları vurdu.16016
  • Giriş : 18.01.2008 / 11:13:00

Peki hangi sebze ve meyve ne kadar oldu? İşte son fiyatlar

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Son bir haftadır devam eden soğuklar, narenciye üreticilerini ve tüketicileri endişelendiriyor. Sibirya soğukları Çukurova bölgesinde tarladaki mandalina ve portakalı tehdit ederken, don yüzünden fiyatların ikiye katlanacağı tahmin ediliyor.

Adana merkez başta olmak üzere Çukurova bölgesinde son günlerde görülen ve gece eksi 5 dereceye kadar düşen sıcaklıklar Kozan, Erzin, Dörtyol gibi ilçelerde dalında bulunan portakal ve mandalina gibi narenciye ürünlerini vurdu. Ekim ayından bu yana ürünün büyük bir bölümünün hasat edilmiş olması zararın boyutunu azalttı. Ancak, iç ve dış piyasaya gönderilmek üzere dalında bekletilen ürünlerde büyük hasar oluştu. Adana Kabzımallar Odası Başkanı Şefik Özbey, narenciyede don zararının önümüzdeki bir hafta içinde daha net ortaya çıkacağını, donun vurmadığı ürünün ise yüzde 100 zamlanacağı uyarısında bulundu. Özbey, "Halde portakal 20-30 kuruştan satılıyor. Bir hafta sonra fiyatı 50-60 kuruşa çıkabilir. Mandalina ise şimdi 50 kuruş. Bunun da 1 YTL'ye çıkmasını bekliyoruz. İç piyasada tüketici önümüzdeki günlerde C vitaminini daha pahalıya alacak." dedi.

Adana Çiftçiler Birliği Başkanı Cumali Doğru ise tarım sigortası yaptıran üretici sayısının az olmasının çiftçinin zararını artırdığını kaydetti. Doğru, rüzgâr pervanesi çalıştırma, lastik yakma gibi bireysel önlem alan üreticinin bahçesindeki zararın daha az olduğunu da dile getirerek don vurmuş ürünün hem iç hem de dış piyasada talep görmeyeceğini kaydetti. Soğuk hava sadece narenciye ürünlerini değil, açık alanda üretilen kışlık sebzeleri de olumsuz etkiledi. Büyükşehir Belediyesi Vedat Dalokay Hali'ne son bir haftada giren yeşil sebze miktarındaki azalma kısa sürede fiyatlara yansıdı. Fiyatların yükselmesiyle birlikte, donun vurduğu ürünlerde kalitede de önemli düşüş yaşandı. 4 adedi 1 YTL'ye satılan maydanoz, nane, sarımsak, yeşil soğan, roka ve ıspanağın fiyatı yüzde 100 artış göstererek iki adeti 1 YTL'ye satılır oldu.

Soğuktan en çok vurgun yiyen mandalina.Önceki haftalarda 1ytl olan mandalina, Sibirya soğuklarının etkisiyle, 1,5 ytl` ye çıktı.. Mandalinayı yine aynı fiyatla domates ve salatalık takip ediyor. Diğer sebzelerin fiyatları ise şöyle; patlıcan ve kabak iki buçuk ytl, sivribiber 2 ytl , ıspanak 1,5 ytl... Sebzelerini soğuktan korumak için ilginç bir yöntem geliştirmiş pazarcılar. Sebzeleri bebek gibi elbiselere sararak soğuğa karşı savaş açıyorlar.. En büyük temennileri ise, soğukların artmaması?Gelelim, tropikal meyvelere.. Serada yetişen meyvelerin fiyatları dudak uçuklatacak cinsten. Onların fiyatı bakın nasıl değişiyor?Esnaf da vatandaş da şimdilik soğuktan pek de etkilenmemiş. Ancak bu soğuklar devam ederse, ki öyle görülüyor. İşte o zaman, tezgahlarda bu gördüğünüz meyvelerin çoğunu bulmanız hiç de kolay olmayacak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious