Sıcak, varisleri azdırıyor

Sıcak, varisleri azdırıyor.6358
  • Giriş : 01.07.2007 / 08:59:00
  • Güncelleme : 01.07.2007 / 09:30:08

Sıcakların etkili olduğu yaz aylarında varis hastalarının şikayetleri artıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Varisler, bacaklardaki toplardamarların uzaması, genişlemesi ve kıvrımlaşmasıyla meydana geliyor. Öğretmen ve tezgâhtar gibi sürekli ayakta çalışanlarla masa başında uzun süre hareket etmeden görev yapan kişilerde varis daha çok görülüyor. Ayrıca kadınlarda ve yaşlılarda varis riski artıyor. Öte yandan gebelerde ve şişmanlarda varis oluşumu daha sık gözleniyor. Türkiye'de yaklaşık 5 milyon varis hastası bulunuyor.

Varislerin ilerlemesi halinde bacaklarda Ağrı ve ağırlık hissine yol açıyor. Şişen damarlarda kirli kanın birikmesine bağlı olarak gece krampları ve ödem gibi sorunlara da rastlanıyor. Bacaklarda yanma, kaşıntı, deride döküntü ve lekeler de sık karşılaşılan şikayetler arasında yer alıyor. Sıcak yaz aylarında varis şikayetleri artıyor. Varis şikayeti olanların sıcak ortamlarda fazla bulunmamaları gerekir. Eğer şikayetleriniz artarsa varisli bölgelerinize soğuk suyla masaj yapın.

Çok ilerlemeyen vakalarda varis çoraplarıyla başarılı sonuçlar alınıyor. Küçük varislerde ise skloterapi adı verilen yöntemle damara büzücü bir madde verilerek şişliğin ortadan kaldırılması sağlanıyor. Ayrıca bazı durumlarda damarları kuvvetlendirici ilaçlar da kullanılıyor. İlerlemiş vakalarda cerrahi yöntemlere başvuruluyor. Eskiden yapılan varis ameliyatlarında bacakta iz kalırdı. Hasta uzun süre yatardı. Ancak şimdi pake ekstirpasyonu adı verilen yeni bir ameliyat yöntemi uyguluyoruz. Hastayı uyutmadan lokal anesteziyle gerçekleştirdiğimiz işlemde iz kalmıyor, üstelik aynı gün taburcu ediyoruz. *Sema Hastanesi Kalp Damar Cerrahisi Uzmanı

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious