Sıcak hava doğal gaz tüketimini düşürdü

  • Giriş : 04.03.2007 / 00:00:00

Küresel ısınma konusunun gündemde olduğu bu dönemde, kış aylarının beklenenden sıcak geçmesi, azalan doğal gaz tüketimiyle bütçelere yaradı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Geçen yıl kışın en çetin geçtiği dönemde, günde ortalama 135 milyon metre küp doğal gaz tüketiliyordu ve bu yılın günlük ortalama doğal gaz tüketimi olan 115 milyon metre küp seviyesi geçen yıl ''kriz'' seviyesinde değerlendiriliyordu. Bu da Türkiye'nin dışa bağımlı olduğu doğal gaza talebin havaların ısınmasıyla azaldığını ortaya koydu.

Türkiye son olarak İran'ın doğal gaz kesintisi ile kısa süreli bir sıkıntı yaşarken, Rusya'dan Mavi Akım ve batı hattından gelen gaz miktarı artırılarak, sıkıntı atlatıldı.

Öte yandan Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu'nun doğal gaz tüketim tahminlerine göre, 2007 yılında Türkiye'de doğal gaz kullanımının, geçen yıla kıyasla yüzde 20 artarak 36,2 milyar metre küpe ulaşması bekleniyor.

Bu yıl elektrik enerjisi üretiminde 18,2 milyar metre küp, konutta 8,9 milyar metre küp, sanayide 9 milyar metre küp, gübre sektöründe ise 16 milyon metre küp doğal gaz tüketilmesi öngörülüyor.

BOTAŞ GENEL MÜDÜR YARDIMCISI ARIKAN
BOTAŞ Genel Müdür Yardımcı Şakir Arıkan da, bu yıl hem doğal gaz akışının normale dönmesi, hem de havaların ısınmasıyla, hiç kimsenin bir sıkıntı yaşamadan rahat bir kış geçirildiğini söyledi.

İran'dan gelen doğal gaz akışında şu anda bir sorun olmadığını belirten Arıkan, ''Şu an için İran, kontrat miktarlarını vermiyor ancak İran ile yaptığımız görüşmelerde bize (günlük 29 milyon metre küp sözleşme miktarını veremeyiz ama 17 milyon metre küp verebiliriz) demişlerdi. Biz de hesabımızı kitabımızı buna göre yapmıştık. Şu anda 20-22 milyon metre küp arasında gaz akışı sağlanıyor'' diye konuştu.

Arz güvenliği sağlama yönünde alınan tedbirler kapsamında Egegaz'a ait Aliağa LNG terminalinin İran'dan gaz kesintisinin olduğu dönemde bir ''can simidi'' olduğunu belirten Arıkan, spot piyasadan 6 kargo gemisini almayı planladıklarını Aliağa'ya 3 geminin geldiğini, ancak 3 LNG kargosu daha alınmasına gerek kalmadığını söyledi.

Doğal gazda herhangi bir sıkıntı olması durumunda tedarikli olduklarını anlatan Arıkan, Rusya'nın da bu yıl Türkiye'ye Mavi Akım ve Batı Hattından günde 13 milyon metre küp fazla gaz verdiğini hatırlattı. Arıkan, İran ile tahkim sürecinin de devam ettiğini, bunu Türkiye'nin gaz arzında fiyat indirimi olarak kullandığını sözlerine ekledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious