Sıcak hava nedeniyle tatil önerisi

Sıcak hava nedeniyle tatil önerisi.10147
  • Giriş : 25.06.2007 / 17:06:00

Sıcaklar, günboyu "ateş"le haşır neşir olan çalışanları zora sokuyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Türkiye son 25 yılın en sıcak haziran ayını yaşıyor. Aşırı sıcaklar Sağlık Bakanlığı'nı da harekete geçirdi. Bakanlık, illerdeki koşullara göre, ''gerekirse'' kamu kurumlarının tatil edilmesini önerdi.

Sağlık Bakanlığı Temel Sağlık Hizmetleri Genel Müdürü Doç. Dr. Turan Buzgan, aşırı sıcaklarla ilgili olarak, valiliklere, illerindeki koşulları gözönünde bulundurarak gerekirse mesai şartlarının yeniden düzenlenmesi, çalışanların kanuni şartlar çerçevesinde izinli sayılabilmeleri konusundaki yetkilerini hatırlatan bir genelge gönderdiklerini bildirdi.

Bu durumda, kamu personelinin sıcak tatili yapıp yapmayacağına valilikler karar verecek. En son 2000 yılında kamu çalışanları sıcaklar nedeniyle iki gün idari izinli sayılmıştı.

Yarından itibaren Kuzey Afrika üzerinden ikinci sıcak hava dalgası geliyor. Ege, İç Anadolu ve Akdeniz'de sıcaklıklar 40 dereceyi aşacak. Bu bölgelerde hissedilen sıcaklık ise 45 dereceyi bulacak.

Sağlık Bakanlığı Tedavi Hizmetleri Genel Müdürlüğü, aşırı sıcaklara karşı alınması gereken diğer önlemleri de belirledi. Bakanlık "özellikle öğle saatlerinde dışarı çıkmayın" uyarısında bulundu:

-11.00-15.00 saatleri arasında dışarı çıkmayın, denize girmeyin
- Açık renk giyin, şapka takın
- Sabah ya da akşam saatlerinde spor yapın
- Her 1 saat spor için 4 bardak su için
- Sık sık duş alın

İstanbul'da 39-40 derece sıcak

Bu arada İstanbul Valiliği, kentte yarın ve çarşamba günü hava sıcaklığının 39-40 derece kadar yükseleceğinin tahmin edildiğini, vatandaşların mecbur kalmadıkça dışarı çıkmamalarını istedi.

Valilik açıklamasında, kalp, tansiyon, diyabet, kanser ve böbrek hastaları, normal kilosunun çok üstünde ya da altında olanlar, psikolojik ve psikiyatri rahatsızlığı olanlar, 65 yaş üstündekiler, çocuklar ile hamileler için tehlikeli olabilecek güneş çarpmasının ya da bunun neden olduğu aşırı su kaybının tehlikeli sağlık problemlerine yol açabildiği hatırlatıldı.

Açıklamada, sıcaktan olumsuz etkilenen veya sıcak çarpmasına maruz kalanların 112 Acil Servisi'nden yardım istemeleri ve en yakın sağlık kuruluşuna başvurmaları gerektiği vurgulandı.

Sıcaklığın mevsim normalleri üzerinde seyrettiği belirtilen açıklamada, bu sebeple kıyılarda, plajlarda serinlemek için denize giren kişilerin uyarıları dikkate alarak, belirlenen yerlerin dışında denize girmemesi tavsiye edildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious