Sıcak hava sivrisinek tehdidini artırdı

  • Giriş : 13.05.2007 / 00:00:00

Global ısınma ile birlikte Türkiye'nin de kış mevsimini önceki yıllara oranla daha ılık geçirmesi, sivrisineklerin aşırı şekilde artmasına sebep oldu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Geçmiş yıllara oranla sivrisinekler sulak alanlara daha çok larva ve yumurta bırakırken, uzmanlar ilaçlamada geç kalınması halinde yaz aylarının kabusa dönebileceği uyarısında bulundu. Ege Üniversitesi (EÜ) Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü Zooloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Önder Deveci, kışın büyük ölçüde telef olması gereken sivrisineklerin havanın ılık geçmesiyle yaz mevsimine daha az kayıp vererek girdiği bilgisini verdi. Dişi bir sivrisineğin her seferinde ortalama 80 ile 300 arasında yumurta bıraktığını ifade eden Deveci, "Bu dönem üreme çok fazla ve erken oldu. Sinekler bataklık, durgun sular gibi üreme merkezlerinden havaların iyi gitmesi sebebiyle erken ayrıldı. İlk mücadelede geç kalındı. Belediyelerin büyük kısmı henüz ilaçlama çalışmasına bile başlamadı. Daha nisan ayı başında olmamıza rağmen sinekler evlerimize kadar ulaştı." şeklinde konuştu.

Sivrisineğin insanlar ve hayvanlar üzerinde 120-150 değişik türde hastalığa yol açtığını anlatan Deveci, Türkiye'de sivrisineğin bulaştırdığı en bilinen hastalığın sıtma olduğunun altını çiziyor ve her farklı sivrisinek türünün, farklı bir virüs türü taşıyabileceğini vurguluyor. Deveci, sivrisinekle mücadelenin özellikle kış mevsiminde yapılmasının büyük önem taşıdığını kaydetti. Yazın açık alanda, sokak aralarında dumanlama yöntemiyle yapılan mücadeleden sonuç alınmasının mümkün olmadığını vurgulayan Deveci, "Sivrisinekle mücadele sudayken daha etkili olur. Sivrisinek uçtuktan sonra yapılacak mücadeleden sonuç alınması güçtür." uyarısında bulundu.

Diğer yandan sivrisinekler hayvanları da olumsuz yönde etkileyecek. Hayvanları huzursuz eden ve birçok hastalığa sebep olan sivrisineklerin şimdiden önlem alınmazsa özellikle et ve süt üretimini düşüreceği belirtiliyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious