Sıcak hava trafik kazalarını tetikliyor

Sıcak hava trafik kazalarını tetikliyor.12502
  • Giriş : 20.07.2008 / 08:43:00

Yaz mevsiminin gelmesi ve okulların tatil olmasıyla birlikte ölümlü trafik kazası haberleri de arka arkaya gelmeye başladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

İstatistikler, yaz aylarında ölümlü trafik kazalarının yüzde 36, kazalardaki ölüm oranlarının da yüzde 50'den fazla arttığını gösteriyor. Uzmanlar, "Kazaların daha çok yazın meydana gelmesi tesadüf değil. Bunun en büyük sebebi trafikteki araç sayısındaki artış ve sürücülerin dikkat ve reflekslerinin zayıflaması." diyor.

Çoğunluğu sürücü hatalarından kaynaklanan kazalarda son 28 yılda 142 bin 712 kişi hayatını kaybetti. Her iki dakikada bir kazanın yaşandığı Türkiye'de her yıl 10 ila 18 milyar dolar kayıp yaşanıyor. Kuru ve düz yolda kazaya karışma oranı, yağmurlu ve buzlu yollara göre daha az olan sürücüler, kışa nazaran çok daha rahat ve dikkatsiz araç kullanıyor. Sıcak havanın verdiği bunalıma bir de alkollü araç kullanılması, gurbetçi ve tatilcilerin yollara çıkması gibi sebepler de eklenince trafiğin yoğunlaştığı yaz aylarında ölümlü kazalar rekor düzeye ulaşıyor. Şoförlerin mutlaka kurallara uyması gerektiğini söyleyen uzmanlar, 2 saat aralıklarla araç kullanılmasını tavsiye ediyor. Sandaletle araba kullanılmaması gerektiğini özellikle aktaran uzmanlar, fren, debriyaj veya gaza basarken sandaletlerin ayaktan çıkabildiğine dikkat çekiyor. Geçen yıl 749 bin 456 kazada 3 bin 459 kişinin hayatını kaybettiği istatistiklere yansırken, bu yılın ilk 4 ayında meydana gelen 210 bin 767 kazada bin 695 kişi yaşamını yitirdi, 37 bin 837 kişi ise yaralandı. Son 5 yılın istatistiklerine bakıldığında da haziran, temmuz ve ağustos aylarında trafik kazalarında ciddi bir artış görülüyor.

Sıcak, refleksleri zayıflatıyor

Selçuk Üniversitesi Kazaları Araştırma, Önleme ve Uygulama Merkezi Müdürü Prof. Dr. Ömer Halis Tombaklar, trafik yoğunluğuyla birlikte artış gösteren kazalarda sıcak ve stresin insanın fiziksel ve ruhsal dengesini bozduğunu ve algılamayı zorlaştırdığını aktardı. Hafta sonu alkollü direksiyon başına geçilmesinin de kazaların artmasında etkili olduğunu anlatan Tombaklar, sıcak havanın etkisiyle sürücülerin reflekslerinde ciddi azalmalar görüldüğünü belirtti.

Türkiye Fahri Trafik Müfettişleri, Trafik ve Yol Güvenliği Derneği Başkanı Kudret Asma ise bu artışın en önemli nedeninin yazın trafiğe çıkan araç sayısının çokluğu olduğunu söyledi. Yazın otobüslerin daha fazla sefer yaptığına dikkat çeken Asma, kamyonların da katılmasıyla yoğunluğun arttığını vurguladı. Küresel ısınmayla artan sıcaklıkların da kazaları tetiklediğini söyleyen Asma, "Yüksek sıcaklıklarda tekerlerin basınç oranı değiştiği için araç kullanımı zorlaşıyor. Ayrıca kışın buzlu yollarda ve yağmurlu havalarda da araç kullanımı özel bilgi gerektiriyor. Ancak sürücü kurslarında şoför adaylarına değişik hava koşullarında nasıl araç kullanacakları öğretilmiyor." şeklinde konuşuyor. Asma, 2 saatten fazla araç kullanılmamasını ve molalarda kan şekerlerini yükseltecek gıdalar tüketilmesini öneriyor.

Sağlıklı bir yolculuk için sürücülere uyarılar

En azından 2 saatte bir mola vererek dinlenin.

Yolda ve yola çıkmadan ağır yiyecek yemekten kaçının.

Klimalı otomobil tercih edin.

Sandalet, terlik değil; ayakkabı kullanın.

Uykunuzu tam olarak almadan yola çıkmayın.

Gündüz yolculuklarını tercih edin.

Kesinlikle alkol kullanmayın.

Sürat yapmaktan kaçının.

Sıcakların yoğun olduğu saatlerde yola çıkmayın.

Kaliteli güneş gözlüğü kullanın.

Arabanızın bakımını yaptırın.

Fahrî trafik müfettişleri daha ciddi eğitim istiyor

Fahri Trafik Müfettişleri Derneği (FTMD) Başkanı Kudret Asma, yazılan ceza tutanaklarının işleme konulamaması ile ilgili eleştirilere karşılık eğitim programından şikayetçi oldu. FTMD başkanı, 2 senede bir, sadece 3 saatlik eğitimin yeterli olmadığını belirtti.

Asma, düzenlenen tutanakları teslim edecek polis bulamamaktan da şikayetçi oldu. Tutanakların internet aracılığıyla gönderilmesi gerektiğini savunan Asma, Türkiye genelinde 11 bin 600 trafik müfettişinin görev yaptğını ve geçen yıl bu müfettişlerin 70 bine yakın sürücüye trafik suçu ihbar tutanağı düzenlediğini dile getirdi. Bu tutanaklardan 5 bin trafik suçu, ihbar tutanağı usulüne uygun düzenlenmediği gerekçesiyle polis tarafından iptal edildi. "Müfettişlerimiz tutanağı teslim edecek polis bulamıyor. Taksiyle veya başka bir araçla polis arıyor. Bazen bulamıyor. Bulsa bile polislerimiz trafik şartlarından ya da kazalarla ilgilenmekten fırsat bulamıyor." diyen Asma, tutanakların internetten ilgili yerlere gönderilmesi önerisini yetkili mercilere ilettiklerini söyledi.

Asma, "Böylece teslim süreci daha hızlı ve sağlıklı bir şekilde işleyecektir." şeklinde konuştu. Müfettişlerin yazdıkları bazı ceza tutanaklarının iptal sebeplerine de değinen Asma, ceza kesilen bazı plakaların, sahte olduğuna dikkat çekti. Asma, diğer iptal sebeplerini, müfettişlerin olay mahallini tam tespit edememesi ve yazılan tutanakların okunamaması olarak sıraladı. Müfettiş atamalarına ve eğitimlerine de değinen Asma, bu konularda dernek olarak, kendilerine de söz hakkı verilmesini istedi. Asma, "Dernek olarak eğitim ve araştırmalarda da etkin olmak istiyoruz. Vatandaş, trafik müfettişleri ile ilgili şikâyetlerini iletmek için İçişleri Bakanlığı'na, valiye ya da emniyete gitmek yerine direkt bize geliyor. Biz de onlara izahat vermek zorunda kalıyoruz. Atama, eğitim ve işten el çektirme gibi konularda görüşlerimizin sorulmasını istiyoruz." diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*