Sıcak havalara dikkat edin!

  • Giriş : 05.06.2006 / 00:00:00

Hava sıcaklıklarındaki ani artışların ciddi sağlık sorunlarına yol açabileceğini bildiren Ziya Yıldırım, sıcak çarpmasının insanları ölüme kadar götürebileceğini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Başta çocuklar ve yaşlılar olmak üzere kalp-damar hastalarının risk grubunda yer aldığını belirten Yıldırım, güneş çarpmasında insanların sıvı kaybının arttığını ve damarların genişlediğini kaydetti. Sıcak havalarda, yaşlıların ve bebeklerin sıvı dengesinin çok iyi ayarlanamadığına ve vücutlarındaki sıvı oranın tehlikeli oranda azaldığına dikkat çeken Yıldırım, ”Aşırı su kaybı, tansiyon düşüklüğü, minerallerde ve elektrolitlerde dengesizlik gibi sorunları beraberinde getirir. Tansiyon hastası olan ve idrar söktürücü ilaç kullananlar da bu sorun daha da belirginleşir. Damar genişlemesi durumunda da tansiyon düşüklüğü yaşanır. Ayrıca, varis, bacaklarda ödem ve Ağrı gibi şikayetler de artar. Güneş çarpması genellikle öğle saatlerinde dışarıda bulunan ve uzun süre güneşe maruz kalanlarda görülür. Güneş çarpmalarından korunmada en çok üzerinde durulması gereken husus, ışınların dik geldiği öğle saatlerinde risk grubunda olanların dışarıya çıkmamasıdır.” diye konuştu.

iddetli baş ağrısı, bulantı, kusma, yüksek ateş, kaslarda kramplar ile daha sonra bilincin gidip gelmesi ve bilinç kaybına kadar varabilen bulguların güneş çarpmasının belirtileri olduğuna değinen Yıldırım, ”Güneşe uzun süre maruz kalmış insanlar bu belirtileri hissettiklerinde bir hekime başvurmalılar. Sıcak çarpması, sara nöbetine neden olabilir, zamanında müdahale edilmezse ölüme kadar varabilen sonuçlar ortaya çıkabilir.” dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious