Sıcak havalarda bunlara dikkat!

  • Giriş : 23.08.2006 / 00:00:00

Prof. Dr. Emin Özyurt, aşırı sıcakların bazen sağlıklı gözüken insanların bile hayatını ciddi şekilde tehlikeye soktuğunu belirtti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Prof. Özyurt, “En önemli tehlikesi de kalptir. Kalpteki koroner ile kanı besleyen damarlar, aşırı sıcakta metabolizmayı hızlandırıyor ve vücudun oksijen, glikoz ihtiyacı çok artıyor. Arttığı zaman vücut da yetişemiyor ve kalbi besleyemeyip yetersiz kalıyor. Tetkiklerde kalpte ve beyinde gözden kaçan küçük bir problem varsa bu sefer böyle durumlarda aniden ortaya çıkıyor” dedi. Prof. Özyurt, sıcak havalarda riskli gruptakiler başta olmak üzere, sağlıklı olarak bilinen veya kendini sağlıklı hisseden insanların bile çok dikkat etmesi gerektiğini söyledi.

Son derece önemli

Küçük bir ihmal sonucu büyük facialara davetiye çıkarabileceğini hatırlatan Prof. Özyurt, bunun örneğinin geçtiğimiz yıllarda Elazığspor ve geçtiğimiz gün de Galatasaray maçında (Meduna) örneğinde yaşandığını belirterek, “Gerçi bu futbolcular için doğuştan var olduğu söylenen bir problemden söz ediliyor. Ancak tam detayını bilmiyoruz. Kalpte doğuştan problemler bazen gözden kaçabiliyor. Kalpteki damarın yetersiz kalması sonucu futbolcular etkilenebiliyor. Bunun için özellikle başta futbolcular olmak üzere incelemeleri (tetkikleri) en ileri noktaya götürmek lazım. Sadece eforlu ekg ve normal ekg ile yetinmemek gerekir. Bu tetkikler biraz masraflı ancak son derece önemli ve güvenli. Yoksa ara sıra olsa dahi kötü sonuçlar ortaya çıkabiliyor” şeklinde konuştu. Sıcak havanın böyle devam etmesi durumunda futbolun oynanma saatinin de gerekirse daha ileriye çekilmesi gerektiğine dikkat çeken Prof. Dr. Özyurt, “Veya akşam oynatılabilir. Sıcaklık normale döndüğünde tekrar normal oynama saatine geçilebilir” dedi.

Kalp yarı tıkalı olabilir

Sağlıkla ilgili durumu çok dikkate almak gerektiğini vurgulayan Prof. Özyurt, “Şimdi yeni bir teknoloji çıktı. Damardan bir ilaç verdikten sonra bütün kalbin kendisini ve damarları pırıl pırıl görüyorsunuz. Damar bazen doğuştan eksik olabiliyor. Bazen gözden kaçacak şekilde yarı tıkalı olabiliyor. Bunların hepsi kliniğe aksetmiyor. Tabii bunların hepsi ekg gibi veya eforlu ekg gibi şeylerde ortaya çıkmayabiliyor. Çünkü eforlu ekg dediğiniz şey yarım saatlik bir süre. Siz belki 6 saat 7 saat çalışsanız herhangi bir saatinde bu iş ortaya çıkacaktı. Dolayısıyla futbolcularda aksama buradan kaynaklanıyor. Bu kalple ilgili incelemelerin en son aşamasına kadar olanı, yani teknolojisi yüksek birtakım araştırmalara tabi tutulmalı. Bu tip teknolojilerle acı birtakım deneyimlere gidilmemesi için de gerekli. Bu gibi durumdan bütün futbolcular etkilenıyor. Bütün heyecanları, motivasyonları gidiyor. Bütün takımların yöneticilerinin sağlık incelemelerini çok ciddiye almaları lazım. Özellikle kalple ilgili olanı” dedi.

40’ından sonra her gün bir aspirin alın

Özellikle kalp ve şeker hastalarının boyun, şah ve beyinciğe giden damarlarını nörologla beyin cerrahlarına iyice inceletmeleri gerektiğine dikkat çeken Prof. Dr. Emin Özyurt, beyin damarlarında hafif bir tıkanma veya daralmanın olması durumunda biraz kan basıncının düşmesi sonucu yarı tıkanmanın tam tıkanma haline geldiğini belirtti. Özyurt, “Yani beyine yeterli ölçüde kan gitmediği zaman yarı tıkanma olduğu için beyine giden kan azalıyor. O zaman birtakım problemler ortaya çıkabiliyor. Bir de aşırı sıcaklardan dolayı damarlar genişliyor. Vücut da bu defa gelen kan basıncı düştüğü için beyine giden kan miktarı azalıyor. O daralan damarın soluduğu alanda bu defa ‘enfakt’ dediğimiz beyin erimesi ve damar tıkanmasıyla ilgili birtakım durumlar ortaya çıkıyor. Veya baş dönmesi, mide bulantısı gibi benzer şeyler ortaya çıkıyor. Dolayısıyla bunların tedbirini almak için genel check-up’tan geçmek gerekir” diye konuştu.

Kanı sulandırıyor

Özyurt, Türkiye’de check-up kültürünün ‘yok’ denecek kadar az olduğuna dikkat çekerek, insanların 40 yaşından sonra en az 2-3 yılda bir chek-up’tan geçmesinin çok önemli olduğuna işaret ederek, “Ben, 40 yaşından en kötü ihtimal 50 yaşından sonra insanlara özellikle şunu tavsiye ediyorum: Kan sulandırıcıları almaları lazım. Aspirin gibi. Günde bir tane aspirin bu durumu tamamıyla önlemese dahi hastalıkları, yani beyin damar tıkanmasıyla ilgili vakaları engelleyebilir. Günde bir aspirin, koruyucu bir tedavi. Onun dışında günde 2-3 litre su içilmeli. Dolayısıyla içtiğimiz su, kanı temizliyor bir yerde, kanın koyuluğunu azaltıyor. Bir de koyuluğunu azalttığı için beyin damarlarının tıkanmasını engelliyor. Kan akışı hızlanıyor. Vücudun yıpranmaya başladığı dönem olarak kabul ettiğimiz 40 yaş bir sınırdır. Gerek bağışıklık sisteminin zayıflaması olarak, gerekse genetik yıpranmaların başladığı dönem olarak alıyoruz bu yaşı. Bu yaşlardan sonra damar hastalıkları daha çok ortaya çıktığından dolayı sıvı ve aspirin içmek çok önemli bir unsur” dedi.

Tansiyona dikkat!
“Bir kişinin tansiyonu eğer 17 -18 veya 20 ise ve bu kişinin tansiyonu daha yükseklere çıktığı zaman bir tehdit oluşturuyorsa, düştüğü anda da aynı şekilde tehdit oluşturur” diyen Prof. Dr. Özyurt, tansiyonun düştüğü zaman, yeterli kanı ilgili yerlere veremediği için beyinde hasarlar oluşturduğunu söyledi. Damarda tıkanma oluştuğu zaman geri dönüşün olmadığını ifade eden Özyurt, “Onun için tansiyonu yüksek olanlar, aşırı sıcaklardan kaçınmalı. Bazen gölgede bile çok sıcak oluyor. O zaman bu gibi hastaların serin olan yerlere gitmeleri lazım. Bunun dışında özellikle şeker hastası olanlar, aşırı sıcaklardan kaçınmalı” şeklinde konuştu.

Vücudu zorlamamak lazım

Aşırı sıcaklarda vücudu daha da zorlayacak sporlardan kaçınmak gerektiğini belirten Prof. Dr. Emin Özyurt, “Futbol ve yazın aşırı sıcakta voleybol oynamak gibi... Bu tip sporlarda aşırı sıcaklar vücudu aşırı yorduğu için adaleler de çok yoruluyor ve gücünü kaybediyor. Dolayısıyla futbol, Basketbol, voleybol gibi aşırı fizik kondisyon gerektiren sporlarda bel ve boyun fıtığı oluşabilir ve bu bir teori değildir. Dolayısıyla bu aşırı hareketlerde adaleler aşırı yorulduğu için bütün yük omurgaya gidiyor. Yük, omurgaya bindiği için başta bel olmak üzere daha sonra boyunda olmak üzere hastanın normal hayatını engelleyecek tarzda şiddetli ağrılarla beraber giden fıtıklar oluşabiliyor. Tatilde güneşin altında voleybol ve Futbol oynanıyor. Bunları oynayanlara tavsiyem; bu tür sıcaklarda bu gibi spor oyunlarını oynamamalarıdır. Mesela, akşam oynanması daha uygun olur. Aşırı sıcaklar sadece bunlarla sınırlı kalmayıp vücudun direncini azalttığı ve aşırı yük bindiği zaman menisküse de sebep olabilir. Sıcaklar diğer organları etkilediği gibi omurgayı da çok yakından etkileyebilir” diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious