Sıcak havalarda dışarı çıkmayın

  • Giriş : 02.06.2006 / 00:00:00

Yaz mevsimiyle birlikte Türkiye genelindeki hava sıcaklıkları da hissedilir derecede arttı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Diyarbakır Sağlık Müdürü Dr. Namık Kemal Kubat, hava sıcaklığının mevsim normallerinin üzerinde seyretmesinden dolayı nemdeki artışla birlikte sıcaklıkların daha fazla etkili olacağını söyledi. Sıcaklıkların gerekli önlemler alınmadığı takdirde insan sağlığını olumsuz etkileyebileceğini hatırlatan Kubat, güneş ışınlarının etkisinin güçlü olduğu 11.00-16.00 saatleri arsında güneş ışınlarından kaçınılması gerektiğini vurguladı.

Yaz mevsimin gelmesiyle birlikte sıcakların da etkisini göstermeye başladığını dile getiren Kubat, bu saatlerede uzun süre güneş altında kalınmaması gerektiğine dikkat çekti. Yaz mevsiminin gelmesiyle birlikte sıcakların da etkisini göstermeye başladığını anlatan Kubat, "Sıcak havalarda güneş yanıklarının yanı sıra sıcak çarpması için de dikkatli olunmalıdır. Bu zamanlarda bol sıvı alınmalı, haşlanmış sebze ve meyve tercih edilip, yağlı gıdalardan kaçınılmalı. Özellikle yaşlılar, kalp ve tansiyon hastaları sıcak günlerde efor harcamaktan kaçınmalı, havasız ve kaplı yerlerde uzun süre kalınmamalı hava sirkülasyonu sağlanmalı, gerektiğinde ılık duş alınmalı. Açık renli bol giysiler giyilmeli ve geniş kenarlı şapka takılmalı." dedi.

Sıcak çarpmaları konusunda da bir takım uyarılarda bulunan Kubat, şöyle konuştu: "Sıcak çarpmalarında kişiler önce serin ve gölge bir yere alınmalı. Vücudundaki sıkı giysiler çıkarılarak başı ve vücudu ıslatılmak sureti ile serinletilmeli, bilinç bulanıklığı olan hastalar hemen en yakın sağlık kuruluşuna götürülmelidir. Aşırı sıcak havalarda hafif ve sulu gıdaların seçilmesi, kızartma ve aşırı yağlı besinler yerine taze sebze ve meyvelere ağırlık verilmesi gerekiyor."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious