Sıcak hayvanları da bunalttı

  • Giriş : 29.06.2006 / 00:00:00

Sıcaktan bunalan hayvanlarını kar banyosu yaptırarak serinletiyorlar.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Yaylacılar, 2500 rakımlı Kurtik Dağı Kızılziyaret Tepesi'nde hala kar olduğunu, sabah erken saatlerde otlanmaya giden hayvanların çobanlar tarafından öğlen yayladaki Kızılziyaret Tepesi'ne sağım için getirdiklerini, hayvanların sağımdan sonra kar üzerinde gezdirilerek, hem ayaklarını temizlemeleri, hem de serinlemelerini sağladıklarını söylediler.

Yaylada hayvan sürülerini öğlen ve akşam vakti iki kez süt sağımı yaptıklarını söyleyen yaylacılardan Abdurrahman Göç, "Hayvanları yazın sıcağında yaylaya çıkarıyoruz, yaylalar da gün geçtikçe yazın sıcağından nasibini almakta. 2500 rakımlı Ziyaret Tepesi'ndeki kar üzerinde hayvanları süt sağımından sonra buraya getirip yarım saat dinlendirerek serinlemelerini sağlıyoruz" dedi.

Hayvanların yaylaya çıkarılmadıkları zaman sıcaktan etkilendikleri için süt ve et veriminde düşüş olduğunu belirten yaylacılar, koyun, kuzu gibi hayvanlar sıcaktan çabuk etkilenirler. Yazın sıcağında et ve süt verimi oldukça düşer. Bu nedenle verimi artırmak için hayvan sürüleri yaylaya çıkarılır. Ancak yaylalar da zaman zaman sıcak olur. Bizim bulunduğumuz yaylada Kurtik Dağı Ziyaret Tepesi'nde her zaman kar olur. Bu sıcaktan etkilenmemek için hayvanlarımızı kar üzerinde gezdirerek, dinlendirerek serinletiyoruz. Sıcaktan etkilenmeyen hayvanlarımızın da süt ve et verimi artıyor"dediler.

Yaylada çobanlık yapan Metin Umur, "Her gün iki kez hayvanlarımızı kar üzerine çıkarıyoruz. Hem onlar serinliyor, hem de bizler serinliyoruz. Köpeklerimiz de kar üzerinde saatlerce oturarak serinliyorlar." diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious