Sıcak para geri dönüyor

  • Giriş : 28.07.2006 / 00:00:00

Sıcak para geri dönüyor dolar 1,5 YTL’nin altında

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Yabancılar, döviz bozdurup bono-tahvil ve hisse senedi alıyor. Artan girişlere bağlı olarak dolar 1,5 yeni lira, bono bileşik faizleri yüzde 20’nin altına gerilerken, Borsa yüzde 2,12 oranında değer kazanarak 36 bin 747 puana yükseldi. ING Bank’ın gelişmekte olan piyasa stratejisti Luis Costa, gelişmekte olan ülkelerden ABD’ye doğru sermaye çıkış sürecinin sonuna geldiklerini, artık çok gerileyen Türkiye gibi piyasaların yükseleceğini söyledi. Costa, Türkiye’yi ‘star performans sergileyen ve yükselme için en fazla imkan sunan ülke’ şeklinde tanımladı. Sonbahar ortasına kadar talepteki kısılmadan dolayı enflasyonda ciddi düşüş olacağını tahmin eden Ekinciler Menkul Genel Müdürü Alp Tekince ise o zamana kadar sıcak para girişlerinin hızlanacağını, faiz ve borsadan kazanç sağlanabileceğini dile getirdi.

Bankalararası piyasada dolar iki gün önce başlayan taze para girişlerinin devam etmesiyle 23 Mayıs’tan beri ilk defa 1,51 YTL’nin altına düşerken, bono piyasasında gösterge faiz de yaklaşık bir aydır ilk defa yüzde 20’nin altına indi. Kapalıçarşı’da dolar 1,497, Euro ise 1,907 yeni liradan kapandı. Fortis Araştırma Bölümü’nün hazırladığı piyasa raporunda, “Özellikle bonoda yabancı alımlarının güçlenmesi ile kurlarda aşağı yönlü eğilim devam ediyor.” denildi. A Yatırım Genel Müdür Yardımcısı Murat Salar ise “İklim artık bahar havasına döndü değil. Hâlâ sıkıntıların devam edebileceği ortam mevcut, gevşememek, rehavete kapılmamak lazım.” diye konuştu. Faizlerin kısa vadede aşağıya gelmesini beklemenin doğru olmayacağını düşünen Salar, Borsa’da yükselmenin bir miktar devam edeceğini, dövizin bu seviyelerinde seyredeceğini ifade etti.

Borsa 37 binden döndü

Borsa ise, son birkaç gündür hem döviz piyasasına hem de Borsa’ya yönelik para girişine bağlı olarak yüzde 2,12 primle kapandı. Gün içinde 37 bin 30 puana kadar yükselen endeks 763 puan yükselerek 36 bin 747 puandan kapandı. İşlem hacmi ise yaklaşık 1,7 milyar YTL ile önceki güne göre yüzde 21,3 yükseldi. Eczacıbaşı Menkul’den teknik analiz yöneticisi Sevim Şahin, “35 bin 500 seviyelerinin geçilmesiyle ivmelenen bir yükseliş var. Para girişi etkili. Gelişmekte olan ülke piyasalarına para girişi gözlemliyoruz; ancak şu an itibarıyla kısa vadeli bir yükseliş bu, orta vadeli bir trende dönüşme noktasından uzak.” yorumunu yaptı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious