Sıcak saatler

  • Giriş : 11.04.2007 / 00:00:00

Pegasus'un uçağının kaçırılması Ankara'yı korkuttu

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Diyarbakır-İstanbul seferini yapan Pegasus Havayolları'na ait uçağın kaçırılarak Esenboğa Havaalanı'na indirilmesi Ankara'da sıcak saatlerin yaşanmasına yol açtı. Elinde bomba olduğunu söyleyerek uçağı kaçıran Mehmet Gökşingöl isimli hava korsanı, Esenboğa'da emniyet güçlerine teslim oldu. Esenboğa Havaalanı'nda ilk sorgusu yapılan daha sonra Ankara Emniyeti Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü'ne götürülen korsanın uyuşturucu bağımlısı olduğu ortaya çıktı.

Diyarbakır-İstanbul seferini yapan Pegasus Havayolları'na ait uçak saat 18.00'da Diyarbakır'dan havalandıktan sonra isminin Mehmet Gökşingöl olduğunun öğrenildiği bir kişi tarafından kaçırıldı. Uçağın ilk olarak Esenboğa Havaalanı'na indirilmesini isteyen korsan, daha sonra fikrini değiştirerek uçağın Tahran'a götürülmesini istedi. Elinde bomba olduğunu söyleyen hava korsanı uçağın pilot tarafından Esenboğa Havaalanı'na indirilmesinin ardından teslim oldu. İçerisinde 178 yolcu ve 6 mürettebatın bulunduğu uçak bomba riskine karşı emniyet güçleri tarafından didik didik arandı. Ancak uçakta bombaya rastlanmadı.

Olayı haber alır almaz kriz masası oluşturan Ulaştırma Bakanlığı'ndan Bakanlık Müsteşarı İbrahim Şahin ilk açıklamayı yaptı. Şahin, hava korsanın teslim olduğunu, korsanın sorgulandıktan sonra kaçırma nedeninin belli olacağını söyledi. Şahin, korsanın talebinin belli olmadığını ifade etti. Şahin kaçırılan uçakta bulunan yolcuların tahliye çalışmalarının başladığını ifade etti.

Korsanın elinde bomba var diye uçağı kaçırdığını, ancak elinden öyle bir düzenek çıkmadığını aktaran Şahin, PKK ile bağlantısı olup olmadığı ile ilgili konuşmanın spekülasyon olacağın belirtti.

Daha sonra açıklama yapan Bakan Binali Yıldırım, korsanın ilk olarak uçağı Esenboğa Havaalanı'na indirilmesini istediğini daha sonra kararını değiştirerek uçağın Tahran'a indirilmesini istediğini söyledi. Yıldırım, korsanın elinde bomba olduğunu söylediğini ancak yapılan incelemede böyle bir düzeneğe rastlanmadığını kaydetti. Yıldırım, korsanın emniyet güçleri tarafından sorgulandığını aktardı. Yıldırım durum ile ilgili Başbakan Erdoğan'a bilgi verdiklerini söyledi.

Korsanın amacına ilişkin açıklama yapılıp yapılmadığının sorulması üzerine Yıldırım, "Şahsın uçaktan alınıp emniyet güçleri tarafından götürüldüğünü biliyoruz. Amacı ile ilgili bilgi sahibi olamadık" dedi. Yıldırım, uçak havaalanına indirildiğinde etrafında emniyet güçleri ve itfaiyenin yoğun önlem aldığını belirtti.

Yıldırım, korsanın uyuşturucu bağımlısı olduğu yönündeki bir soruya "Çeşitli söylemler var Ankara Emniyeti gerekeni yapıyor" dedi.

Emniyet Genel Müdürü Oğuz Kağan Köksal'ın verdiği resepsiyona katılan İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu da uçak kaçırma olayı ile ilgili bilgi verdi. Aksu, kaçırılan uçağın saat 18.00 sıralarında Diyarbakır'dan çıktığını, uçak havadayken Mehmet Gökşingöl'ün "Elimde bomba var" diyerek ayağa kalktığını ve uçağın yönünün Tahran'a yönlendirilmeni istediğini söyledi. Aksu, korsanın teslim olduktan sonra Ankara Emniyeti Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü'ne götürüldüğünü belirtti.

Aksu, Diyarbakır-İstanbul seferini yapan Pegasus havayollarına ait uçağın kaçırılma bilgisinin kendilerine ulaşması üzerine uçağın Esenboğa Havalimanı'na indirildiğini, indirilmeden önce de Ankara Valiliği ve emniyet teşkilatı tarafından gerekli önlemlerin alındığını aktardı. Eylemcinin bir süre sonra kendisinin emniyet güçlerine teslim olduğunu ve şu anda Ankara Emniyeti Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü'ne götürüldüğünü söyledi.

"Terör olayları ile ilgili olabilir mi ?" şeklindeki soruya Bakan Aksu, "Şu anda net bir bilgi yok" dedi. Devlet olarak terörle mücadelenin her türlü devam edeceğini ifade eden Aksu, terör yoluyla bir yere varmanın mümkün olmadığını kaydetti.

Ankara Valisi Kemal Önal da, Diyarbakır-İstanbul seferini yapan uçağı kaçıran korsanın kendisinin teslim olduğunu söyledi. Korsanın elindeki paketin bomba olma ihtimalinin kendilerini korkuttuğunu aktaran Önal, korsanın 1968 Diyarbakır doğumlu olduğunu belirtti. Önal, korsanın havaalanında gözaltına alındıktan sonra Ankara Emniyeti Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü'ne götürüleceği aktardı.

Uçaktan tahliye edilen yolculara Esenboğa Havaalanı'nda akşam yemeği verildi. Yolcuların bir bölümü Pegasus'a ait aynı uçakla İstanbul'a gönderilirken bazı yolcuların geceyi Ankara'da geçireceği öğrenildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious