Sıcak su ararken soğuk su denizi bulundu

Sıcak su ararken soğuk su denizi bulundu.33700
  • Giriş : 17.04.2009 / 21:34:00

Bursa'nın Dikkaldırım Mahallesi'nde başlatılan jeotermal çalışmalarında sıcak su aranırken işte bakın ne bulundu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Bursa'nın Dikkaldırım Mahallesi'nde başlatılan jeotermal çalışmalarında sıcak su aranırken, soğuk su denizi bulundu.

Bursa'nın önemli yeraltı zenginliği olan jeotermal kaynağın daha etkin kullanılması amacıyla Valiliğin bir süre önce Dikkaldırım Mahallesi'nde başlattığı sondaj çalışmalarında büyük bir aşamaya gelindi.

Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu tarafından bölgenin sit alanı olduğu gerekçesiyle daha önce durdurulan sondaj çalışmalarının yeniden başlatıldığı Dikkaldırım'da 350 metre derinliğe ulaşılırken, önce soğuk su denizi, altından da 35 derece sıcaklıkta sıcak su bulundu.

Termal sondajda 35 derece sıcaklıkta suya ulaştıklarını belirten Bursa Valisi Şahabettin Harput, bölgede şehrin yarısının içme suyu ihtiyacını karşılayacak soğuksu rezervinin de bulunduğunu söyledi. Dikkaldırım bölgesindeki termal sondaj çalışmalarını inceleyen Vali Şahabettin Harput, bura abasın mansupları aracılığı ile müjdeli haber verdi.

Sondaj çalışmalarında beklediklerinden daha olumlu gelişmeler yaşadıklarını ifade eden Vali Harput, "Bölgede özel idare bünyesinde kurulan Jeotermal A.Ş. tarafından sondaja başladık. Nihai hedefimiz 2 bin metreye kadar ilerlemek. Çalışmalarda şuanda 350 metreyi aşdık. Bu derinliğe inme esnasında beklediğimizin dışında bir gelişme oldu. Büyük bir soğuk su deniziyle karşılaştık. Bursa'nın yarısının içme suyu ihtiyacını giderebilecek büyük bir soğuk su rezervi ortaya çıktı. Mevcut suyun debisinin zenginliğinin saniyede birkaç yüz litreyi aşkın olabileceğini düşünüyoruz. Basıncı riske etmemek için bir haftadır sondaj çalışmaları kontrollü devam ediyor. Mevcut suyun önünü açtığınız takdirde 350 metre yüksekliğe fışkıracak su var" dedi.

Vali Harput, "Bu güzelliğe ilave olarak derinliğe gidildikçe sıcak su damarı mevcut. Şu anki derinlikte 35 derece sıcaklıkta su var. Hedefimiz daha derinlere 2 bin metreye kadar inerek suyun kalitesini ve sıcaklığını daha net şekilde ortaya çıkarmak. 2009 hedefimiz özel idare olarak Bursa'nın termal kenti olması noktasında önemli bir adım atmak. Burada çok profosyonel arkadaşlar çalışıyor. Bu çalışmalar dikkatli ve profosyonel insanlarla yapılmasıydı, bu su aniden dışarı çıkar ve bu çevreye olumsuz etki ederdi." diyerek çalışmanın önemine işaret etti.

Vali Şahabettin Harput, Jeotermal A.Ş. için yaancı ortak alınabileleceğini de belirterek bu konuda çok sayıda talep olduğnu ifade etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*