Sıcak trafik kazalarını tetikliyor

  • Giriş : 30.06.2006 / 00:00:00

Antalya'nın Alanya ilçesinde 2006 yılının 5 ayında 832 kaza meydana geldi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Alanya Trafik Kazalarını Önleme ve Eğitim Derneği Başkanı Cumhur Argun, 2006 yılının ilk 6 ayında meydana gelen trafik kazalarının çoğunun sürücü hatasından kaynaklandığını söyledi.

Alanya'da Ocak - Mayıs ayları arasında meydana gelen trafik kazalarının Türkiye genelinde olduğu gibi sıcaklıklara paralel olarak artış gösterdiğinin altını çizen Argun, "Her yıl en çok trafik kazaları ağustos ayında gerçekleşiyor. Ocak'ta 145 kaza meydana gelirken mayıs ayına geldiğimizde bu rakam 191'e yükseliyor. Bu istatistiğe göre sıcak havalarda trafiğe çıkmak daha riskli oluyor. O nedenle sürücülerimiz mecbur kalmadıkça sıcak havalarda trafiğe çıkmasınlar. Eğer çıkarlarsa da uykusuz olmasınlar. Her 2 saatte bir mola verip dinlensinler." dedi.

Denek olarak belediye sınırları içindeki trafik kazalarının analizlerini yaptıklarını kaydeden Argun, 'Alanya'nın hangi noktasında daha fazla kaza oluyor, hangi noktasında eksiklikler var' gibi araştırma yaparak dosya halinde belediye ve Trafik Şube Müdürlüğü'ne verdiklerini anlattı. Argun,

yapmış oldukları çalışmalarla kazaları en aza indirmeyi hedeflediklerinin altını çizdi.

2006 yılının 5 ayında en çok kazanın 209'la çevre yolunda meydana geldiğinin hatırlatan Argun, "Lütfen dikkatli araç kullanalım. Işık ve trafik polisinin olmadığı yerlerde trafik levhalarına göre hareket edelim. Herkese kazasız günler diliyorum." diye konuştu.

ALANYA'DA 5 AYDA MEYDANA GELEN KAZALARIN SEBEPLERİ

Hatalı şerit değiştirme : 176

Dönüş kurallarına uymama : 154

Yakın takip : 145

Geçiş önceliğine uymama : 113

Hız kurallarına uymama : 86

Park etmiş araca çarpma : 52

Diğer : 106

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious