Sıcak ve neme yenilmeyin!

  • Giriş : 16.08.2006 / 00:00:00

Zorunlu olmadıkça öğlen dışarı çıkmayın, en hafif giysilerinizi giyin, şapka ve gözlüğünüzü yanınızdan ayırmayın. Susamasanız bile su için.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Hafta başından itibaren yükselerek 40 dereceyi aşan hava sıcaklığı pek çok sağlık sorununa da davetiye çıkarıyor. Uzmanlar, başta yaşlı ve çocuklar olmak üzere herkesi, sıcaklığın en yüksek olduğu öğle saatlerinde sokağa çıkılmaması ve bol sıvı tüketilmesi konusunda uyarıyor.

Meteorolojiden yapılan açıklamaya göre bu hafta hava sıcaklıkları Ege ve Akdeniz sahillerinde 40 dereceyi aşacak. Yüksek nem oranıyla birlikte sıcaklığın 45 derecenin de üstünde hissedilmesi bekleniyor.

BU UYARILARILARA DİKKAT!

Sıcaklardan en fazla etkilenenler, yaşlılar, bebekler, kalp, solunum, cilt ve tansiyon hastaları ve hamileler. Türkiye’de her yıl 65 yaş üzeri her 1 milyon kişiden 5’i aşırı sıcak nedeniyle hayatını kaybediyor. Uzmanlara bugünlerde yaşlıların yalnız bırakılmamasını, sıcaktan baygınlık geçirenlere de bilinçli müdahale yapılması gerektiğini söylüyor. Uzmanlar, aşırı sıcaklarda herhangi bir sağlık sorunu yaşanmaması için bol sıvı tüketilmesini de öneriyor.

Nem oranındaki artışla daha fazla etkili olan sıcaklığın gerekli önlemler alınmadığı takdirde başta çocuklar, yaşlılar, kalp ve akciğer hastaları olmak üzere insan sağlığını olumsuz etkileyebileceğine dikkati çeken İstanbul İl Sağlık Müdürü Vekili Mehmet Bakar, hava sıcaklığından ve güneşin olumsuz etkilerinden korunmak için alınması gereken tedbirleri şöyle sıraladı:

Güneş ışınlarının etkisinin güçlü olduğu 11.00-16.00 saatleri arasında güneş ışınlarından kaçınılmalı ve bu saatlerde uzun süre güneş altında kalınmamalı.

Sıcak havalarda güneş yanıklarının yanı sıra sıcak çarpması içindikkatli olunmalı, bol sıvı alınmalı, haşlanmış sebze ve meyve tercih edilip, yağlı gıdalar ve alkolden kaçınılmalı.

Kanser hastaları, kemoterapi hastaları ve değişik deri hastalığıolanlar güneş ışınlarından korunmaya özellikle dikkat etmeli.

Özellikle yaşlılar, kalp ve tansiyon hastaları sıcak günlerde efor harcamaktan kaçınmalı. Sık sık ılık su ile duş yapmakta fayda vardır. Havasız ve kaplı yerlerde uzun süre kalınmamalı, hava sirkülasyonu sağlanmalı.

Açık renkli bol giysiler giyilmeli ve geniş kenarlı şapka takılmalı.

Ultraviyole ışınlarından koruyucu gözlükler takılmalı.

Güneşlenmeden ve/veya güneşe çıkmadan önce cilde uygun koruyucu bir güneş kremi sürülmeli.

Güneşlenme sonrasında oluşabilecek güneş yanıklarında kesinlikleyoğurt ve benzeri maddeler sürülmemeli, bu durumda soğuk kompres uygulaması yapılmalı. Müdahale gereken durumlarda mutlaka hekime danışılmalı.

Gözlerde ağrılı kızarıklıklar olması durumunda soğuk kompres yapılmalı ve bir hekime başvurulmalı.

Sıcak çarpmalarında kişiler önce serin ve gölge bir yere alınmalı, vücudundaki sıkı giysiler çıkarılarak başı ve vücudu ıslatılmak sureti ile serinletilmeli. Bilinç bulanıklığı olan hastalarhemen en yakın sağlık kuruluşuna götürülmeli.

“Sıcaklıklar yüksek nemle birlikte mevsim normallerinin 8-9 derece üzerinde hissediliyor.”
İstanbul Meteoroloji Bölge Müdür Yardımcısı Ergün Güler, bu hafta boyunca hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin 4-5 derece üzerinde olacağını ifade ederek, kentte hafta sonuna kadar az bulutlu ve açık bir hava beklendiğini, yağış beklenmediğini söyledi. Hava sıcaklıklarının yarın en yüksek 32, çarşamba ve perşembe günleri de 33 derece olacağını bildiren Güler, nem oranının ise öğle saatlerinde yüzde 50, gün batımından sabaha kadar da yüzde 80’lerin üzerinde olduğunu kaydetti.

Hava sıcaklıklarının yüksek nemle birlikte mevsim normallerinin 8-9 derece üzerinde hissedildiğini dile getiren Güler, şöyle konuştu:
“Örneğin, ortalama olarak 33 derece sıcaklık bekliyoruz, bunu yüzde 50 nemle birlikte 35, yüzde 60 nem olursa 39-40 derece gibi hissedebiliyoruz. Nem, sıcaklığı yaklaşık 3-4 derece üzerinde hissetmemize neden oluyor. Bir de nem miktarı sıcaklıkla ters orantılıdır. Akşam saatlerinde sıcaklık 27-28’lere düşüyor ama nem yüzde 70-80’e çıkıyor. Dolayısıyla sıcaklığı 31-32 derece hissediyoruz. Mevsim normallerinin 4-5 derece üzerinde hissedilen hava sıcaklıklarına yüksek nemi de ilave edersek, hava 4 derece daha sıcak hissediliyor.”

“Son 4 yılın en sıcak Ağustos ayı”

Ergün Güler, İstanbul’da Ağustos ayının en sıcak gününün 1970 yılında ölçülen 40.5 derece kaydedildiğini ifade ederek, “Uzun yılların maksimum sıcaklık ortalamalarına bakıldığında son 4 yılın en sıcak Ağustos ayını geçiriyoruz” dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious