Sıcak yangın çıkardı, itfaiye zorda kaldı

  • Giriş : 07.08.2006 / 00:00:00

Aşırı sıcaklardan başlayan orman yangınına havadan müdahale edildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Rüzgar nedeniyle hızla yayılan yangını kontrol altına almak için Orman Bölge Müdürlüğü'ne ait grayder ve itfaiye araçları tepelik alanda söndürme çalışmalarında bulundu. Arazinin engebeli yapısından ötürü araçların yangın bölgesine yaklaşmakta zaman zaman zorlandıkları görüldü. Yangına ayrıca helikopterle havadan müdahale edildi.

Edinilen bilgilere göre, Ankara-Samsun Yolu 30. kilometrede bulunan Hasanoğlan'a ait ormanlık arazide saat 14.00 sıralarında yangın çıktı. Aşırı sıcaklar nedeniyle başladığı sanılan yangın rüzgarında etkisiyle hızla yayıldı. Engebeli arazide bulunan yangına müdahale de itfaiye ve iş makinaları zorluk çekince yangının söndürülmesi için havadan da destek istenildi. Orman Bölge Müdürlüğü'ne ait helikopter Bayındırlık Barajı'ndan su doldularak yangına havadan müdahalede bulundu.

Orman Bölge Müdürlüğü'ne ait itfaiye ekipleri ve Makina Kimya Barutsan A.Ş'in ekipleri müdahele etti. Yangın ile ilgili olarak Orman Bölge Müdür Yardımcısı Yusuf Reis, yangın öğle saatlerinde haber aldıklarını ifade ederek, ''Rüzgar ile birlikte yangın hızla yayıldı. Beş-altı yöne doğru sirayet eden alevleri kontröl altına almak zor oldu. Şu an alevler kontörolümüz altında. Tam ölçüsü elimizde yok ama yüzlerce hektarlık arazide bulunan bitki örtüsü ve ağaçlar yandı.'' dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious