Sıcaklar, klima satışlarını arttırdı

Sıcaklar, klima satışlarını arttırdı.5466
  • Giriş : 10.06.2007 / 10:49:00

Küresel ısınmanın ''olumlu'' etkilediği sektörlerden biri olan klimada, Mayıs ayında başlayan sıcaklar dolayısıyla öngörülenin yaklaşık 2 katı artışla bu yıl yüzde 10'luk büyüme bekleniyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Alınan bilgiye göre, Çin'den ithal edilen klimalara uygulanan anti damping vergisi dolayısıyla ithalatçı firmalar fiyatları artan Çin yerine, daha uygun buldukları Mısır'a yönelmeye başladı.

Klima fiyatları ile ilgili büyük rekabetin yaşandığı bazı zincir marketlerde ise anti damping vergisi öncesi ithal edilen klimalar tüketicilere uygun fiyata sunulabiliyor.

İklimlendirme Soğutma Klima İmalatçıları Derneği (İSKİD) Başkanı Ersan Bakanay, yaptığı açıklamada, klima-soğutma sektörünün merkezi, endüstriyel ve bireysel (split) klimalar olmak üzere 3'e ayrıldığını hatırlatarak, geçen yıl toplam 1 milyon 650 bin civarında split klima satıldığını ve sektörün yüzde 10 büyüme kaydettiğini bildirdi.

Bakanay, klima satışlarının son 4 yılda yaklaşık yüzde 100 arttığını ve pazarın belli bir doyum noktasına ulaştığını ifade ederek, ''Bu zamana kadar olan Türkiye'nin açığıydı. Türkiye o açığı bir şekilde kapattı.

Şimdi satışlar normal seyirde devam ediyor'' dedi.

Türkiye'nin klima kullanılan bir kuşakta yer aldığını belirten Bakanay, ''Çoğumuzun ihtiyacı vardı. Kullanmıyorduk, ama fiyatlar uygun olunca kullanmaya başladık. Küresel ısınma da satışları artırır. Artış bu yıl yüzde 8'den fazla olursa bunun tek nedeni küresel ısınma olacak'' diye konuştu.

Bakanay, Türkiye klima pazarının, Avrupa'da üçüncü sırada bulunduğunu,

ABD, Çin ve Japonya'nın çok büyük kullanıcılar olduğu dünyada ise

yaklaşık yüzde 2,5 pazar payına sahip olduğunu ifade ederek, eskiden

yazın ''göbeğinde'' gerçekleştirilen klima satışlarının artık yılın

geneline yayıldığını kaydetti.

-''FİYAT KARMAŞASI NEDENİYLE TÜKETİCİNİN KAFASI KARIŞIK''-

Airfel Genel Müdürü Hasan Önder de klima satışlarının bazı bölgelerde yoğun geçtiğini ifade ederek, Çin'den ithal edilen klimalara getirilen anti damping vergisi dolayısıyla pazarda fiyatların oturmadığını, ''fiyat karmaşası'' nedeniyle tüketicilerin kafasının karıştığını söyledi.

Önder, ''Anti damping dolayısıyla Çin fiyatları artarken ellerinde stok bulunan firmalar eski fiyatlardan piyasaya mal sürdü. Özellikle zincir marketlerde çok limitli adetlerde olmasına rağmen inanılmaz fiyatlarla klima satılıyor'' diye konuştu.

Çin'den klima ithal eden bazı firmaların anti dampingden sonra sektörden çekildiğini ve bu firmaların çok uygun fiyata piyasaya klima verdiğini ifade eden Önder, tüketici için yedek parça tehlikesi ve söz konusu ithalatçı firmanın bir daha karşısına çıkmama tehlikesi bulunduğunu kaydetti.

Önder, Çin'e getirilen anti dampingden sonra Mısır üzerinden Türkiye'ye giren çok uygun fiyatlı ve ''kalitesiz'' klimalar bulunduğuna dikkat çekerek, Mısır'ın Çin'e göre şu anda daha cazip olduğunu, bu durumun yurt içi satış fiyatlarını etkilediğini ifade etti.

Sektörün yavaş yavaş yerine oturduğunu ve anti dampingin çok iyi olduğunu savunan Önder, bu yıl sektörün yüzde 5 civarında büyüyeceğini öngördüklerini, ancak geçen yıl Ağustos'ta yaşanan sıcakların bu yıl Mayıs'ta gelmesi dolayısıyla yüzde 10 büyüme beklediklerini kaydetti.

Önder, ''Yaz mevsimi uzun olacak. Küresel ısınmanın getirdiği pozitif bir katkı var. Bu yıl dampingden dolayı sektörün kendini yenilemesini ve bir duraksama beklerken sıcakların erken gelmesi büyümeyi artıracak. Bu yıl acil çözüm isteyen tüketiciler için montaj gerektirmeyen, odadan odaya gezdirilen seyyar, mobil klimalar biraz daha öne çıkabilir'' diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious