Sıcaklar başımızı ağrıtıyor

  • Giriş : 30.05.2007 / 08:39:00

Sıcak hava yorgunluk, halsizlik, baş ağrısı gibi şikayetleri de beraberinde getiriyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Alınacak bazı tedbirlerle biraz olsun rahatlamak mümkün...
SIcaklar her geçen gün kendini daha fazla hissettiriyor. Güneşin çok daha yoğun bir şekilde kendini gösterdiği bu aylarda nefes alamama, ateş basması, baş dönmesi, yorgunluk, halsizlik gibi şikayetler herkesi rahatsız ediyor. Sıcaklarla başa çıkmak kolay değil ama yarattığı etkileri en aza indirmek çok da zor değil.

BOL BOL AYRAN İÇİN
Beslenme ve Diyet Uzmanı Hacer Kaya 'Yaz aylarında sıvı kayıpları çok olduğu için bol su tüketimi yapılmalıdır. Günde 2 - 2,5 litre su tüketilmelidir. Spor yapanların, ağır işlerde çalışanların su tüketimini artırması gerekir. Ayran, mineral dengesini oluşturduğu için yaz aylarında daha çok tüketilmelidir diyor.

BEYİN KANAMALARI
Yaz aylarında bol bol sıvı tüketmenin yanı sıra özen gösterilmesi gereken başka noktalar da bulunuyor. Özellikle dışarıda tüketilen tavuk ve sütlü ürünlerin tazeliğinden emin olmak gerekiyor. Ayrıca yaz aylarında ağır yemekler yerine bol sebze ve meyve tercih etmekte yarar var. Sıcaklarla ilgili olarak insanları en fazla korkutan risk ise beyin kanaması. Acıbadem Hastanesi Bakırköy Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Ziya Akar 'Sıcak ortam ile beyin kanamaları arasında direkt bir ilişki olduğu gösterilememiştir.' diyerek şöyle devam ediyor:

TANSİYON HASTALARI DİKKATLİ OLMALI
'Ancak sıcağın tansiyon yükselmesine neden olabileceği ve dolayısıyla beyin kanaması geçirmiş olan hastalarda tekrar kanama olasılığını arttırabileceği kabul edilmektedir. Aslında sıcağın su kaybına neden olması dolayısıyla ortaya çıkan güneş çarpması benzer bir klinik tabloya neden olduğu için bazen beyin kanaması ile karıştırılır.' Bu nedenle yazın güneş ışınlarının dik olarak geldiği öğle saatlerinde yüksek tansiyonu olan, damar sertliği bulunan ve daha önce kanama geçirmiş kişilerin dikkatli olmaları, daha serin yerlerde bulunmaları ve su bol bol su içmeleri öneriliyor.

Anne adayları gerekmedikçe dışarı çıkmasın
ZübeydehanIm Doğumevi'nden Operatör doktor Şeref Nişancı, sıcakların mevsim normallerinin üzerinde olması nedeniyle anne adaylarını uyardı.

LEKELER OLABİLİR
Nişancı, sıcaktan daha fazla etkilenen hamilelerin, öğle saatlerinde acil durumlar dışında güneşte fazla kalmamaları gerektiğini belirtti. Gebeliğin 3. ayını dolduranların bol miktarda su ve sulu gıda tüketimine önem vermesi, günde ortalama 15 su bardağı sıvı alması gerekiyor. Gebelik süresince bazı hormonların güneş ışınlarına karşı cildin duyarlılığını arttırarak özellikle yüz, karın ve memelerde kahverengi lekelenmelere neden olabileceği de unutulmamalı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious