Sıcaklar çarşamba günü gidiyor

  • Giriş : 07.08.2006 / 00:00:00

Tüm yurtta mevsim normallerinin üzerinde seyreden hava sıcaklıklarının yarın ve çarşamba günü mevsim normalleri seviyesine ineceği bildirildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Tüm yurtta mevsim normallerinin üzerinde seyreden hava sıcaklıklarının yarın kuzeybatı, çarşamba günü kuzey kesimlerde azalarak mevsim normalleri seviyesine ineceği, güney ve iç bölgelerde ise yüksek değerlerde seyretmeye devam edeceği bildirildi. Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü'nden yapılan yazılı açıklamaya göre bugün yurdun kuzeybatı kesimlerinde parçalı bulutlu hava hakim olurken, Trakya, Marmara'nın güneydoğusu ile Bolu ve Düzce çevrelerinde öğleden sonra kısa süreli gök gürültülü sağanak yağış görülecek. Diğer bölgelerde hava, az bulutlu ve açık olacak.

Yarın yurdun kuzey kesimleri parçalı bulutlu, Marmara'nın güney ve doğusu, Kuzey Ege, İç Anadolu'nun kuzeybatısı, Batı Karadeniz ile akşam saatlerinde Gümüşhane ve Bayburt çevreleri gök gürültülü sağanak yağışlı geçecek. Diğer bölgelerde az bulutlu ve açık bir hava görülecek. Yağışların, Marmara'nın doğusu, Batı Karadeniz'in batısı ile Çankırı ve Ankara'nın kuzey ilçelerinde öğle saatlerinden sonra etkili olacağı belirtildi. Çarşamba günü, kuzeydoğu kesimlerde, perşembe ve cuma günleri ise Trakya ile Doğu Karadeniz'de kısa süreli gök gürültülü sağanak yağış geçişlerinin yaşanacağı, diğer bölgelerde az bulutlu ve açık havanın etkili olacağı kaydedildi.

Bu arada sıcaklığın 44 derecenin üzerinde seyrettiği Şanlıurfa'da vatandaşlar serinlemek için parklarda ve havuzlarda zaman geçiriyorlar. Mevsim normallerinin üzerinde seyreden sıcak hava, nemle birleşince hissedilen sıcaklık daha da artıyor. Kent halkının yanı sıra yerli ve yabancı turistler daha serin olduğu için tarihî Balıklıgöl'deki mekânlarda zaman geçirmeyi tercih ediyor. Balıklıgöl'deki soğuk su dolapları gün boyunca susuzluğunu gidermek isteyen vatandaşların akınına uğruyor. Adana'da da 45 dereceye varan bunaltıcı sıcaklar, şehir merkezini boşalttı. Hafta sonu sıcaklardan kurtulmak isteyenler ya deniz kenarına veya yaylalara gidiyor. Böyle bir imkanı olmayanlar ise rahat bir nefes alabilmek için şehir içinden geçen Seyhan Nehri'nin kenarına koştu. Yetkililer, özellikle yaşlı ve çocukları, zorunlu olmadıkça öğle saatlerinde dışarı çıkmamaları konusunda uyarıyor.

BUNALTICI HAVAYI GÖREN BOĞALAR GÜREŞ ARENASINDAN KAÇTI

Aydın merkeze bağlı Balıkköy Köyü'nde, köy camisi yararına 6.'sı düzenlenen boğa güreşinde ilginç görüntüler yaşandı. Bbirçok boğa aşırı sıcak nedeniyle güreşmek istemeyerek arenadan kaçtı. Köyde güreşlerin yapılması için hazırlanan sahada güreşen boğalar kadar, boğa sahipleri ve seyirciler de zor anlar yaşadı.

Balıkköy Güzelleştirme Derneği tarafından düzenlenen güreşlere Aydın merkez, Köşk, Umurlu, Sultanhisar, Germencik ilçeleri ile Muğla ve İzmir illerinin değişik yerlerinden gelen yaklaşık 240 boğa katıldı. Sabah saatlerinde başlayan, havanın sıcak olmasına rağmen yaklaşık 3 bin kişinin seyrettiği güreşlerde boğalar kıyasıya mücadele etti. Yenilen boğaların kaçarak seyircilerin arasına dalması korkulu anların yaşanmasına neden oldu. Güreş severlerin yanında güreşmeyip birbirinin üzerine çıkan boğaları güreştirmeye çalışan boğa sahipleri, bir yandan boğalarına vururken bir yandan da kendilerini kurtarmaya çalıştı. Güreş arenasında rakibine yenilerek kaçan boğaları, seyirciler ellerindeki sandalyelerle kovmaları dikkat çekti.

Ayrıca güreşlerde, birçok boğa aşırı sıcak nedeniyle güreşmek istemeyerek arenadan kaçtı. Güreşlere en az erkekler kadar bayanların da yoğun ilgi göstermesi dikkat çekti. Müsabakalarda galip gelen boğa sahipleri başarılarını davul zurna ile kutladı. Geçtiğimiz yıl olayların çıktığı yaşandığı Balıkköy Boğa güreşlerinde bu yıl jandarma güçleri ek tedbirler aldı. Gün boyu güreşlerin yapıldığı alanda görev yapan güvenlik güçleri gerek saha içerisine girmeye çalışan seyirciler ve boğa sahipleri arasındaki diyaloglara anında müdahale ederek her hangi bir olayın yaşanmasına izin vermedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious