Sıcaklar çocukları çarpabilir

Sıcaklar çocukları çarpabilir.6467
  • Giriş : 04.08.2006 / 00:00:00

Uzmanlar özellikle çocukların ve yaşlıların sıcaklar konusunda daha dikkatli olması gerektiğini belirtiyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Uzmanlar, özellikle çocuklar ve yaşlılar için güneş çarpması ve cilt kanseri riskine dikkat çekerek, gerekli önlem alınmadan güneş ışınlarına maruz kalmanın ölümle sonuçlanabileceğini söylüyorlar. Dünya Sağlık Örgütü'nün yayımladığı rapor, olayın ciddi boyutlara ulaştığını gösteriyor: "Özürlü vatandaşlar dahil, dünyada her yıl yaklaşık 1.5 milyon insan aşırı sıcaklardan hayatını kaybediyor."Artması beklenen sıcaklıklar konusunda vatandaşları uyaran Özel Universal Hospital Kadıköy Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Uzm. Dr. Heves Kırmızıbekmez, ölümcül sıcak çarpmasının, vücudun soğutma mekanizmalarının yetersiz olduğu çocuklar ve yaşlılarda daha sık görüldüğünü söyledi.

FAZLA GİYDİRİLEN BEBEKLER TEHLİKEDE

Ebeveynlerin, kemik gelişiminde gerekli olan D vitaminini alması için, güneş ışınlarının dik geldiği saatlerde uzun süre dışarıda tuttuklarını belirten Dr. Kırmızıbekmez, "Bu, özellikle 6 aylıktan küçük bebekler için çok zararlı. Güneş ışınlarının oluşturduğu yanıklar, yıllar sonra ölümcül cilt kanserine neden olabiliyor. Oysa, güneş ışınlarının kuvvetli olmadığı saatlerde yazlık kıyafetiyle birkaç saat güneşlenen bir çocuk gerekli D vitamini sentezini yapabilir. Ayrıca bebeklerde D vitamini damlalarıyla bu eksiklik giderilebilir" dedi. Aşırı ısınma ve terlemeyle birlikte vücuttaki su ve tuz kaybının sıcak yorgunluğuna neden olduğunu ifade eden uzman. doktor, sıcak çarpmasının ise ciddi ve ölümcül olabileceğini belirtti.

Çocuğunuz "Ben kimim, burası neresi" diyorsa

Halsizlik, baş dönmesi, bayılma, bulantı, kusma, kas krampları ve ağrıları, huzursuzluk gibi belirtilerle ortaya çıkan sıcak yorgunluğunda gereken önlemler alınmadığı takdirde vücutta doku hasarının görülebileceğini kaydeden Uzm. Dr. Heves Kırmızıbekmez, "Sıcak çarpması durumunda, kişi aşırı sıcağa maruz kaldığı için 40 derecenin üzerinde ateş ve geçici bilinç kaybı görülür. Hastaların yüzde 80'ninde yürüme bozukluğu, anlama güçlüğü, tuhaf davranışlar, halüsinasyonlar, nerede olduğunu bilmeme belirtileri ortaya çıkar. Daha ciddi durumlarda bilinç tamamen kapalı olup, koma durumu gözlenir. Şiddetli sıcak çarpmalarında çoğunlukla terleme olmadığı dikkat çeker. Bu hastalar tedavi edilse bile ölüm oranı yüzde 20 civarındadır" şeklinde konuştu.

Sık sık emzirin ve cildini kremleyin

Dr. Heves Kırmızıbekmez, çocukları güneş çarpmasından korumak için şu pratik bilgileri verdi:


6 aylıktan küçük bebeklerin direk güneş ışığıyla temasını önleyin.

Sıcak havalarda ince pamuklu, açık renkli, sentetik malzeme içermeyen bol giysiler giydirin.

Çocuğunuza bol su içirin. Bebekler susadığını söyleyemezler. Daha sık sıvı verin ya da emzirin.

Bebek cildine uygun olan 20 faktörlü yüksek koruma sağlayan kremleri evden çıkmadan yarım saat önce açık yerlerine sürün.

Dışarı çıkarken siz ve çocuğunuz mutlaka şapka kullanın. Güneş gözlüğü takın.

Çocukların ısı değişikliklerine karşı çok hassas olduklarını ve bunun ciddi hayati tehlikeler oluşturabileceğini unutmayın.
Hayat kurtaran ilkyardım

Uzm. doktor, sıcak çarpması ve yorgunluğu durumlarında müdahaleleri şöyle sıraladı: "Tıbbi yardım gelene kadar, yüksek ateş, bilinç değişikliği, geçici bilinç kaybı olan hasta hızlı bir şekilde soğutulmalıdır. Bunun için serin bir duş, ıslak çarşaf veya havluyla müdahale, vantilatör, yelpaze gibi yöntemler kullanılabilir. Hastanın vücut ısısı beş dakikada bir ölçülerek 38-38.5 dereceye düşene kadar soğutma işlemi sürdürülür. Eğer hastanın bilinci açıksa bol sıvı verilir. Bilinci kapalı hastaya ağızdan sıvı vermeye çalışılmamalı. Kusma varsa uygun pozisyonda ve en kısa zamanda bir sağlık kuruluşuna nakli sağlanmalı. Sıcak yorgunluğu belirtileri olan bir hasta, serin bir yere götürülüp üzerindeki fazla giysilerin çıkarılması gerekiyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious