Sıcaklar esnafı serinletti

Sıcaklar esnafı serinletti.18618
  • Giriş : 29.06.2007 / 08:40:00

Seçim öncesinde durgunluk yaşayan piyasalar, çöl sıcaklarının bastırmasıyla hareketlendi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Kavurucu hava, sudan dondurmaya, şapkadan terliğe kadar birçok üründe satışları patlattı.

Siparişleri karşılamakta zorlanan su üreticileri, 1 yıllık stoku eritti. Pet şişelerdeki satış yüzde 30 arttı. Serinlemek isteyenlerin hücum ettiği dondurma sektörü, yüzde 20'ye varan tüketim artışının devam etmesini bekliyor. Sıcaklardan olumlu etkilenen bir diğer sektör ise tekstil. Serin tutan, yumuşak ve antibakteriyel kumaşlara ilgi son dönemlerde ciddi oranda yükseldi. Kıyafetlerin yanı sıra şapka ve terlik satışları ülke genelinde yüzde 20 artış gösterdi.

Zaman'ın sorularını cevaplayan Birleşmiş Markalar Derneği Başkanı Ali Murad Kızıltaş, kış aylarında mont, kazak ve bot satışlarında umduğunu bulamayan hazır giyimcilerin yaz sezonuna erken başladığını söyledi. Sıcaklar sebebiyle cadde üstündeki mağazalarda işlerin azaldığını; ancak klimalarla soğutulan kapalı alışveriş merkezlerinin müşteri akınına uğradığını kaydetti. Erikli ve Nestle sularının CEO'su Hasan Aslanoba ise sıcakların sektöre etkisini şöyle özetledi: "Haziran ayında yüzde 30'luk sıçrama yaşandı."

Doğal Kaynak ve Maden Suyu Üreticileri Derneği (SUDER) Başkanı Olcay Sunucu, su sektörünün yağmur sularından etkilenmediğini açıklayarak, kar yağmamasının sıkıntısını yaşadıklarını belirtti. Sunucu, aşırı talepleri karşılamak için firmaların da bayilere randevulu çalıştığını kaydetti. Erikli ve Nestle Su'nun CEO'su Hasan Aslanoba, sıcaklara paralel olarak satışlarda önemli artış yaşadıklarını söyledi. Bu yıl haziran ayında diğer yıllara göre daha sıcak bir hava olduğuna dikkat çeken Aslanoba, su satışlarının yüzde 30 arttığının altını çizdi. Aslanoba, yaz aylarında 0,33 veya 0,5 litrelik pet şişelerde daha çok tüketim yaşandığını aktardı. Aslanoba'nın verdiği bilgilere göre Türkiye genelinde ambalajlı su tüketiminin yıl sonuna kadar 8 milyar litreye çıkması bekleniyor. Toplam pazarın yüzde 75'i damacana, geri kalan kısmı ise daha küçük litrelerdeki pet şişelerden oluşuyor. Kişi başına günlük 3 litre suyun tüketildiği ülke genelinde sektör her yıl yüzde 15 civarında büyüyor. Aslanoba, küresel ısınma ile içme suyu tüketimi konusuna da açıklık getiriyor. Türkiye'deki toplam su tüketimi, debisi saniyede 200 litre olan bir su kaynağı tarafından karşılanabiliyor. Global ısınma, barajlardaki suyu azaltıyor. Ancak bu durum, içme suyundan ziyade günlük yaşamda 100 litreyi bulan tüketime yansıyor. Ortak üretim ve satış yapan Erikli ve Nestle Su, bu yıl sonuna kadar 1 milyar litre su satmayı hedefliyor. Fabrika ve firmalar talebe karşılık vermekte zorlanıyor. Damacana su fiyatına ise firmalar yüzde 70'in üzerinde zam yaptı. Kışın yeterince yağmur ve kar yağışınının olmaması doğal kaynakların debilerinin önceki yıla göre yüzde 60 civarında düşmesine neden oldu. Son günlerde hava sıcaklığının mevsim normallerinin üzerinde seyretmesi, özellikle damacana su satışlarında stokların bile tükenmesine neden oldu. Ege Bölgesi Polikarbon Su Satıcıları ve Dağıtıcıları Derneği Başkanı Tevfik Fikret Özkök, talebe yetişemediklerini, vatandaşın talebini karşılamak için randevuyla çalıştıklarını belirtti. Önceden bir firmanın günde 200 ile 250 adet arasında günlük damacana su sattığını belirten Özkök, son günlerde 500 ile bin adet arasında satış yapıldığını anlattı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious