Sıcaklar Fransa'yı kasıp kavuruyor

  • Giriş : 20.07.2006 / 00:00:00

Fransa'da son günlerde etkili olan sıcak hava dalgası yüzünden yaşamını yitirenlerin sayısı her geçen gün artıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

1993 yılından bu yana en sıcak yazını yaşayan Fransızlar, sıcaklar nedeniyle 15 bin kişinin hayatını kaybettiği 2003 yılını hatırladı.
Fransa'da son günlerde etkili olan sıcak hava dalgası yüzünden yaşamını yitirenlerin sayısı 9'a yükseldi. Başbakan Dominique de Villepin ile birlikte huzurevlerini dolaşan ve buralarda alınan önlemleri yerinde denetleyen Fransa Sağlık Bakanı Xavier Bertrand, , ''son günlerde ölen 9 kişinin aşırı sıcakların olumsuz etkilerinden dolayı yaşamlarını yitirmiş olabileceklerini'' açıkladı. Öte yandan, bugün ülkenin kuzey batısındaki Fecamp şehrinde de, 33 yaşında bir muslukçunun sıcaklar nedeniyle hayatını kaybettiği açıklandı.

Son 4 gündür tüm ülkede etkin olan sıcak hava dalgası, ülkenin batısından doğusuna doğru ilerliyor. Fransa Meteoroloji Kurumu, ülkenin doğusundaki ve güneyindeki 13 bölgede turuncu alarm verdi. Lyon, Marsilya, Strasbourg gibi şehirlerde hayat sıcaklar nedeniyle dururken, güvenlik önlemleri de arttırıldı. Meteoroloji uzmanları, sıcak hava dalgasının yarından itibaren etkinliğini azaltacağını belirtiyor. Ülkenin kuzeyindeki Dunkerque şehri geçtiğimiz gün, 38.8 derece sıcaklığa ulaşarak son 13 yılın rekorunu kırdı. Ülke genelinde sıcaklar, son bir haftadır 36 derecenin üzerinde seyrediyor.

Bu arada, Fransa'nın elektrik üreticisi EDF, sıcaklarda artan enerji tüketimi nedeniyle yurtdışından elektrik satın alacak. Dünyanın en prestijli spor turnuvalarından kabul edilen Fransa Bisiklet Turu devam ederken, sporcular da aşırı sıcaklardan olumsuz etkileniyor.

Fransa Hükümeti, aşırı sıcaklar nedeniyle oluşacak can kayıplarını azaltmak için acil önlemler aldı. Huzur evlerinde ve hastanelerde tedbirler arttırıldı. Fransa Cumhurbaşkanı Jacques Chirac, yerel yönetimlere 'uyanık' olmaları çağrısında bulundu. Hükümet, çoğunluğu yaşlı 15 bin kişinin ölümüne yol açan 2003 yazının tekrar yaşanmasından korkuyor.

Fransızlar, 2003 yazını hatırladı

Fransızlar, artan sıcaklıklarla birlikte 2003 yılında yaşanan kara yazı hatırladı. Ülkede3 yıl önce yaşanan aşırı sıcak hava dalgası, çoğu yaşlı ve tek başına yaşayan yaklaşık 15 bin kişinin ölmesine yol açmıştı. Ülkedeki hastanelerin yetersiz kalması ve yaşlılılara karşı ilgisizlik ülkede büyük tartışmalara yol açmıştı. Le Figaro gazetesi, Hükümetin 2003 yılında yaşananlardan ders aldığını ve yerel yönetimlere yapılan 'olağanüstü hal' çağrısını olumlu buldu. Fransa Cumhurbaşkanı Jacques Chirac, yaşlı ölümlerini, "Fransa tarihinde kara bir leke" olarak tanımlamıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious