Sıcaklar geliyor, hazır mısınız?

  • Giriş : 30.05.2006 / 00:00:00

Sıcak hava en çok araba kullanan kişilerin psikolojisini olumsuz yönde etkiliyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

SIcaklarIn araba kullananlar üzerindeki etkileri ile ilgili Hisar Intercontinental Hospital Klinik Psikoloğu Sedef Akbay açıklamalarda bulunuyor. Güneş ışınları, vücudumuzda bir takım hormonların salgılanmasını sağladığından olumlu etkileri vardır.

AŞIRI SICAKLAR

Pek çok kişi açık ve güneşli havalarda kendilerini çok daha canlı, enerjik ve mutlu hisseder. Çevreleriyle ilişkileri daha olumludur. Ancak yoğun ve bunaltıcı yaz sıcağında durum farklıdır. Yoğun sıcakların özellikle araba kullanan insan davranışları üzerinde olumlu etkileri olmuyor. Yaz aylarında 30 derecelerle ifade edilen sıcakların araba kullananlar üzerinde olumsuz etkileri vardır.

TANSİYON HASTALIĞI

Yoğun sıcakta araba kullanması gerekli tansiyon rahatsızlığı olan sürücülerin daha dikkatli olması gerekir. Tansiyon yükselmeleri veya sınır değerlerinin altına düşen tansiyonun neden olabileceği vücudun susuz kalması, baş ağrıları, baş dönmeleri araba kullanıcıları için hayatı zorlaştırır. Böyle dönemlerde, özellikle algılamada zorluk, konsantrasyonda bozukluk ve dolayısıyla dikkati yoğunlaştırmada yaşanan güçlük, insan yaşamını tehlikeye sokabilecek olaylara sebebiyet vermektedir.

KLİMA KEYFİNİZİ KAÇIRABİLİR

Arabamda klimam var keyfim yerinde mi diyorsunuz? Peki sıcaklarda arabalarda kullanılan klimaların hastalık habercisi olduğunu biliyor musunuz? Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Orhan Dalkılıç, 'Serinlemek için araç içinde kullandığımız klimalar solunum yolu hastalıklarını artırır. Klimanın yanlış kullanımı solunum yolu enfeksiyonlarından sinüzit, bronşit, zatürre başta olmak üzere göz iltihabı, beyin iltihabı ve çeşitli kas hastalıklarına neden olabilir. Bu hastalıkları önlemek için araçlarda klima kullanırken klimaları yüze ve göğüse doğru değil, ön cama doğru yönlendirmek gerekir.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious