Sıcaklar klima pazarını büyütüyor

  • Giriş : 03.07.2007 / 13:03:00

Arçelik Genel Müdür Yardımcısı Şirzat Subaşı, klima satışlarında geçen seneye göre 2007'de yüzde 20-25 seviyelerinde bir büyüme beklediklerini bildirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Subaşı, yaptığı yazılı açıklamada, Avrupa pazarlarına bakıldığında satış adetleri bazında Türkiye'nin, İtalya ve İspanya'nın ardından üçüncü sırada yer aldığını kaydetti.

Türkiye'nin klima ihracatında önemli bir üs haline geldiğini belirten Subaşı, “Biz Arçelik AŞ olarak 5 kıtaya klima ihraç ediyoruz. Türkiye özellikle coğrafi konumu nedeniyle klima gibi sezonluk bir üründe lojistik avantajlara sahip. Bu da tüketicilerimize, kısa sürede ürün temin etme avantajını da beraberinde getiriyor” dedi.

Subaşı, son günlerde klima satışlarında yaşanan artış sebebiyle, ürünlerin montajında herhangi bir gecikme yaşanmaması için gerekli tüm önlemleri aldıklarını vurguladı.

Klima satışlarında geçen seneye göre 2007'de yüzde 20-25 seviyelerinde bir büyüme beklediklerini ifade eden Subaşı, pazarda hareketli dönemin başlamasıyla birlikte tüketicilere ödeme kolaylığı sağlayan taksitli kampanyalara hız verdiklerini belirtti.

“EN KRİTİK SORUN, UZAK DOĞU'DAN GELEN DÜŞÜK KALİTELİ ÜRÜNLER”

Sektörün karşılaştığı sorunlardan en kritik olanın Uzak Doğu'dan gelen düşük kaliteli ürünler ve bunun yanı sıra tüketicilere yapılan yanlış kapasite beyanları olduğuna dikkat çeken Subaşı, bu ürünlerin hem arıza oranları hem de enerji tüketim seviyelerinin yüksek olması sebebiyle ülke ekonomisine ciddi zarar verdikleri gibi çevreyi de olumsuz olarak etkilediğini kaydetti.

Uzak Doğu'dan gelen, üretici ve servis desteği yetersiz klimaların genellikle kısa sürede kullanılmaz hale gelerek çöpe atıldığına dikkat çeken Subaşı, şunları aktardı: “Enerji tasarrufunun büyük önem kazandığı, küresel ısınmanın dünya gündeminde olduğu günümüzde, bu ürünlerin kullanılmaması için tüketiciler bilgilendirilmelidir. Üretici firmaların da az enerji tüketen ürünlerin geliştirilmesine azami özen göstermesi, hem çevreye hem de doğal kaynakların kullanımına gerekli önemi vermesi, tüketicilerin de bu konularda bilinçlendirilmesi gerekmektedir. Öyle ki, A enerji performansına sahip klimalar, D ve C enerji performanslı ürünlere göre büyük avantajlar sağlarken, hem ülke ekonomisinin hem de tüketicilerin tasarruf etmesini sağlayarak hane halkının bütçesine de ciddi katkıda bulunuyor.”

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious